12 marca 2023

Wystawa malarstwa Damiana Wojnowskiego w Starym Opactwie

Dyrekcja Starego Opactwa w Rudach serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa Damiana Wojnowskiego zatytułowanej "Odrębna rzeczywistość". Prace artysty można oglądać do 23 kwietnia w Galerii Sztuki Starego Opactwa.

 

O wystawie
Malarstwo Damiana Wojnowskiego to magiczna i często zaskakująca wędrówka pomiędzy światami, gdzie niczym w pracowni alchemika szczypta fantazji i snów przenika się z nie zawsze sielankową rzeczywistością. Jak sam artysta podkreśla, jego prace są próbą uchwycenia nastroju chwili, zatrzymania na moment czasu i nadania zwykłym czynnościom i rzeczom elementu magii. Wciągając nas w swoją wizję świata, Wojnowski częstuje nas subtelnym humorem, nierzadko podszytym refleksją i zadumą. Jest w tych kolorowych pracach widoczna obserwacja natury człowieka, jego relacji, myśli, charakteru i stanu ducha.

To tak w kilku zdaniach można opisać malarstwo tego artysty. Uświadamia nam ono, jak mało wiemy o świecie, który nas otacza. Ile zagadek on kryje i, który ze światów jest tym właściwym, a który alternatywnym rozwiązaniem. Wojnowski przykuwa uwagę jako autor, tworząc wyimaginowany świat swoich doznań i emocji. Raz przenosi nas do baśniowej, łagodnej rzeczywistości, jak wówczas, gdy na jednym obrazie oglądamy siedzącego małego chłopca patrzącego w dal. Ten "Mały Książę" może marzy o znalezieniu wyjątkowej istoty, która mogłaby stać się jego przyjacielem i sprawić, by jego życie nabrało sens? Innym razem zabiera odbiorców w surrealistyczną przestrzeń, w której niestety rządzą maszyny przenoszące w czasie ludzi, wróżby, karty do gry i szklane kule. Interpretacja jest zawsze po stronie odbiorcy.

O autorze wystawy
Artysta urodzony w Częstochowie od ponad 28 lat mieszka i tworzy w Gliwicach. Obecnie mieszkaniec Rud. Od lat pochłania go pasja malowania i miłość do rysunku. Na co dzień prowadzi zajęcia z osobami starszymi, a także niepełnosprawnymi intelektualnie, które polegają na arteterapii. Poprzez rzeźbę, malarstwo, muzykę czy śpiew uczestnicy terapii otwierają dostęp do swojego wnętrza: emocji, potrzeb i lęków. Dodatkowo prowadzi warsztaty twórczości zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych wyzwalając w nich kreatywność i rozbudzając pasję do tworzenia. Od 2015 należy do Śląskiego Stowarzyszenia Faun Art w Gliwicach, gdzie z powodzeniem realizuje swoją pasję, uczestnicząc w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Szereg jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach. Wojnowski współpracuje z wieloma galeriami między innymi w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Galeria Sztuki w Starym Opactwie w Rudach
ul. Cysterska 4, 47-430 Rudy
wtorek-niedziela godz. 12:00-17:00
wtorek - wejście bezpłatne

kurator wystawy
Grzegorz Tomasiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz