11 kwietnia 2022

Niezwykłe hobby Krystiana Tischbierka. Kolekcjoner starych pocztówek poprowadził zajęcia w MOKSiR

We wtorek, 5 kwietnia gościem Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej był mieszkaniec Bargłówki Krystian Tischbierek, pasjonat i kolekcjoner starych pocztówek, szczególnie z Rud.


Przez lata pan Krystian zgromadził ich tak wiele, że z czasem powstał wyjątkowy album przedstawiający kuźniańskie sołectwo z wielu perspektyw. Wystawa, która zdobi ściany sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej przedstawia część pocztówkowych zbiorów Krystiana Tischbierka.


Autor bogatej kolekcji podkreśla, że tematyką zafascynował się od momentu, kiedy to w księgarni "Na szlaku" w Rudach zobaczył albumiki pt. "Stare Rudy". Zawierały one bogate reprodukcje kilkudziesięciu przedwojennych widoków Rud. Niektóre z nich mały nawet ponad 100 lat.


Album dla pana Krystiana stał się inspiracją do zobaczenia więcej. Rozpoczął karkołomną batalię szukania starych pocztówek z Rud oraz pobliskich miejscowości w sklepach kolekcjonerskich, giełdach staroci i aukcjach internetowych.K. Tischbierek jest kolekcjonerem różnych przedmiotów. W regionie znany jest z prowadzenia muzeum, któremu nadał nazwę "Szpargoły omy Getrud". Miejsce bardzo często odwiedzają turyści.

oprac. BK; fot. MOKSiR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz