02 czerwca 2021

Fabryka Obrabiarek "RAFAMET" S.A. obchodzi 75. rocznicę powstania zakładu

Fabryka Obrabiarek "Rafamet" S.A., będący dziś jednym z kilku zakładów przemysłowych w Kuźni Raciborskiej obchodzi swoje 75-lecie. Z tej okazji władze Miasta Kuźnia Raciborska składają życzenia władzą spółki oraz wszystkim byłym i obecnym pracownikom.

 

W liście podpisanym przez burmistrza Pawła Machę oraz wiceburmistrz Sylwię Brzezicką-Tesarczyk, a skierowanym do prezesa spółki Emanuela Longina Wonsa czytamy:

"Z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia Fabryki Obrabiarek "Rafamet" S. A., składamy kierownictwu oraz wszystkim byłym i obecnym pracownikom firmy serdeczne gratulacje. Każda rocznica jest wyjątkowym świętem, a upływający czas pokazuje nam, jak wiele się zmieniło i co udało się dokonać. Z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia "Rafametu" składamy serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia tym wszystkim, którzy współtworzyli i współtworzą zakład, wielu sukcesów w realizacji nowych zamierzeń, które niech łączą się z pomyślnością i szczęściem w życiu osobistym".

Decyzja o powstaniu zakładu na bazie byłej firmy Schondorff-Hegenscheidt Werke G.m.b.H. Ratiborhammer została podjęta 1 czerwca 1946 r. w Zjednoczeniu Przemysłu Obrabiarkowego, gdzie spisano notatkę w sprawie uruchomienia oraz rozbudowy fabryki obrabiarek ciężkich dla kolejnictwa.

Następnie, 7 lipca fabryka zaczęła swoją działalność pod nazwą Raciborska Fabryka Obrabiarek "RAFO", a obecna nazwa została przyjęta 15 września 1948 r. na mocy zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu - Fabryka Wyrobów Metalowych w Kuźni Raciborskiej ze skrótem RAFAMET.

Powyższa notka pochodzi z książki "Kuźnia Raciborska. Przeszłość i teraźniejszość", która ukazała się w grudniu ubiegłego roku.

Na zdjęciu powyżej - Hoffnungshütte (huta "Nadzieja") z końca XIX w. (dzisiejszy Rafamet). Fotografia pochodzi ze zbiorów Marcina Gałuszki-Biernackiego, które zostało przekazane przez panią Ingeborg Schoenawa, będącą wnuczką Alexandra Schoenawy, a prawnuczką Antona Magnusa Schoenawy, założyciela huty "Nadzieja".

oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz