26 lutego 2021

"Miejcie marzenia. A te wcielajcie w życie". Aleksander Doba w MOKSiR. Wspomnienie [VIDEO]

Kilka dni temu Polskę obiegła wiadomość o śmierci Aleksandra Doby, podróżnika, który trzykrotnie odbył samotny rejs kajakiem przez Ocean Atlantycki. 23 kwietnia 2015 r. gościł on w Kuźni Kultury. Poniżej prezentujemy zarejestrowane przez nas fragmenty jego prelekcji.


Na spotkanie z Podróżnikiem Roku 2014 magazynu National Geographic do Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej przybyły tłumy. Olo - jak sam siebie określał - opowiedział o swoich dwóch oceanicznych wyprawach: pierwszej - z Dakaru (Senegal) do Fortalezy (Brazylia), która trwała od 26 października 2010 r. do 2 lutego 2011 r., (99 dni i 5394 km [2913 mil morskich]), gdzie ostatecznie zameldował się w miejscowości Acaraú (dopłynięcie do planowanej Fortalezy uniemożliwił silny znoszący na zachód prąd oraz wiatr) oraz drugiej, która trwała od 5 października 2013 r. do 17 kwietnia 2014 r., a wiodła od portu w Lizbonie poprzez krótki postój na Bermudach, do portu Canaveral na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Trasa miała długość 4500 mil morskich.

Dzień po spotkaniu w Kuźni Raciborskiej, Aleksander Doba wziął udział w VI Wielkim Sprzątaniu Rzeki Rudy, której organizatorem jest Stowarzyszenie Aktywni Team z Rybnika.

Tekst, realizacja i montaż: Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz