06 października 2020

"Szerokie tory do kultury" - podsumowanie projektu z udziałem marszałków woj. śląskiego [FOTO]

We wtorek, 6 października na terenie Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt pn. "Szerokie tory do kultury", w którym udział wzięli marszałkowie woj. śląskiego: Jakub Chełstowski i Wojciech Kałuża.

W spotkaniu udział wzięli również m. in.: burmistrz Paweł Macha, starosta raciborski Grzegorz Swoboda, dyrektor biura Subregionu Zachodniego Adam Wawoczny oraz szef Gminnego Ośrodka Turystyki i Promocji Krzysztof Kopeć.


- Takie projekty warto wspierać, bo podkreślają tradycje i historię tej części Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Czeka nas nowa perspektywa unijna na lata 2021-2027, gdzie potencjał dla wspierania takich inicjatyw jak ta jest niesamowity. Ten projekt buduje wartość dodaną, bo stymuluje sektor turystyczny. Każda epidemia kiedyś się kończy i wierzę, że już wkrótce będzie lepiej, a mieszkańcy będą mogli korzystać z tutejszych walorów - powiedział mediom marszałek Chełstowski.


- Trwa programowanie nowego Regionalnego Programu Operacyjnego, gdzie jest otwarcie na turystykę i branżę turystyczną. Bardzo dobrze nam się współpracuje z Komisją Europejską w tym zakresie. Można będzie wzmacniać bazę turystyczną i rozwijać markę Kraina Górnej Odry. Myślę, że będziemy mieli z tego radość w niedługim czasie - stwierdził z kolei wicemarszałek Wojciech Kałuża.


W ramach dofinansowania, które wyniosło niemal 2 mln zł (z czego ponad 1 mln zł pochodził z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) wyremontowano kompleksowo budynek wagonowni, a także przeprowadzono generalny remont obiektu, w którym mieściły się garaże (obecne jest tam mała sala kinowa, pomieszczenie socjalne oraz toalety).


Wczoraj natomiast na rudzkiej wąskotorówce uruchomiono po wielu latach nieużytkowania żurawia do nawadniania parowozu.Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz