24 kwietnia 2020

Tatra 148 z OSP Siedliska trafił do CMP w Mysłowicach

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach posiada w swoich zbiorach kilkadziesiąt wozów strażackich oraz mnóstwo sprzętu wykorzystywanego w akcjach gaśniczych. Jednym z pojazdów, który znalazł się na ekspozycji jest Tatra 148 przekazana przez OSP Siedliska.

W czeskiej Koprzywnicy produkowano od lat 20. XX w. m. in. pożarnicze Tatry. Popularnymi w krajach bloku socjalistycznego były powojenne modele pożarnicze na podwoziach ciężarowych 805 i 111 - ten drugi jako dźwig pożarniczy. W 1956 r. wdrożono do produkcji Tatrę 137. Wyróżniała się ona półokrągłą maską silnika. Następczynią wersji 137 została od 1959 r. Tatra 138.


W temacie pożarnictwa należy zatrzymać się na modelu Tatry 148, na której budowano różnorodne zabudowy pożarnicze. Uprzemysłowienie państw bloku socjalistycznego stworzyło nowe perspektywy rozwoju. W ramach prac Rady Wzajemnej Pomocy podjęto decyzję o produkcji w Tatrze samochodu ciężarowego o dużej nośności i eksportowaniu go do zaprzyjaźnionych państw socjalistycznych. Docelowa produkcja Tatry miała wynosić aż 10 tys. rocznie. Do 1982 r. powstało 45 wersji ciężarowych Tatr 148.


Jedno z podwozi, oznaczone symbolem "T 148 PP 4 V", przeznaczono do zabudowy pożarniczej. Pojazd tan kierowano do straży pożarnych w dużych zakładach przemysłowych, w szczególności petrochemicznych.


Centralne Muzeum Pożarnictwa posiada w zbiorach ten właśnie model. Napędzał go silnik o mocy 212 KM. Wyposażono go w przekładnię pięciobiegową zsynchronizowaną od 2 do 5 biegu. Średnie zużycie paliwa wynosiło 39 l / 100 km. Tatra 148 poruszała się z maksymalną prędkością 71 km/h. W kabinie zasiadała trzyosobowa załoga. W modelu tym zabudowę pożarniczą wykonywała norweska firma "Skuteng" z Oslo.


W obszernej skrzyni zamontowano kombinowany zbiornik wody i środka pianotwórczego na 4 lub 6 tys. litrów. Pompa wodna (jednostopniowa) posiadała wydajność 4 tys. l / min przy ciśnieniu 10 atmosfer. Działko wodno-pianowe (sterowane elektro-hydraulicznie) miało wydajność 2400 l / min. Firma Skuteng zamontowała dwa urządzenia do szybkiego natarcia ze zwijadłem i wężem wysokociśnieniowym (30 m) oraz z prądownicą pianową o wydajności 400 l / min. "Tatrę" przekazała do muzeum OSP Siedliska.


Źródło: Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

* Od Redakcji: Dodajmy, że jest to jeden z wielu wozów bojowych, który brał udział w gaszeniu wielkiego pożaru lasu w okolicach Kuźni Raciborskiej w 1992 r. Jest on również widoczny w filmie z pożaru, który dostępny jest na YouTube.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz