19 marca 2020

Terytorialsi pomagają kierowcom na granicach

"Jesteśmy tam, gdzie jest potrzeba niesienia pomocy" - mówi dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas. Śląscy terytorialsi, gdy tylko dowiedzieli się o trudnej sytuacji kierowców na granicy, ruszyli z pomocą.

Żołnierze pojawili się dziś na granicach, nie tylko po to, by wesprzeć Straż Graniczną w prowadzeniu kontroli, ale także, by pomóc tym, którzy utknęli na przejściu granicznym. Terytorialsi od rana roznosili im wodę oraz posiłki. Na miejscu działają też wojskowi medycy, którzy w razie potrzeby mogą udzielić zarówno kierowcom, jak i pasażerom pomocy.
W sumie w walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i wsparcie lokalnej społeczności w czasie pandemii włączyło się blisko 700 terytorialsów. Prócz wsparcia na granicach, wspierają województwo śląskie i opolskie także logistycznie. Do działań wykorzystywane są wojskowe maszty oświetleniowe, namioty, a także samochody ciężarowe i osobowe. Na wniosek wojewody, żołnierze działają także na rzecz szpitali między innymi pomagając w transporcie sprzętu medycznego i rzeczy niezbędnych do przygotowania do działania szpitali przekształconych w związku z pandemią w szpitale zakaźne.
To jednak nie wszystko - terytorialsi pomagają także mieszkańcom województw śląskiego i opolskiego. Pod ich opieką jest blisko 40 kombatantów, z którymi są w stałym kontakcie. Są także gotowi, by w każdej chwili wesprzeć osoby przebywające na przymusowej kwarantannie.

Monika Ligejka / 13. ŚBOT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz