11 grudnia 2019

W Cieszynie odbyła się największa przysięga śląskich "terytorialsów"

"Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam..." te słowa po 15 dniach intensywnego szkolenia wypowiedziało w Cieszynie blisko 150 "terytorialsów". To największa przysięga wojskowa w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Przysięga odbyła się na po raz pierwszy w Cieszynie. To właśnie tu w listopadzie powstał drugi batalion 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w WOT służbę pełnią już blisko 24 tys. żołnierzy. W Śląskiej Brygadzie "terytorialsów" jest już ponad 840. Choć różni ich bardzo wiele - łączy z pewnością jedno - chęć służby Ojczyźnie.- "Per aspera ad astra" - przez ciernie do gwiazd, ale też przez trudy do sukcesu. Ta starożytna sentencja doskonale oddaje to, co przeszliście przez ostanie 16 dni. Dni pełne nowych wyzwań, chwil słabości i zwątpienia, ale także chwil uwierzenia w siebie, w swoje możliwości przełamania własnych ograniczeń - powiedział podczas uroczystej przysięgi dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.Jak zaznaczył, szkolenie podstawowe to tak naprawdę dopiero początek...

- Stając dzisiaj na placu macie za sobą pierwsze sukcesy w tym ukończone szkolenie podstawowe. Nie są to jeszcze przytoczone w sentencji "gwiazdy"; te będą za trzy lata, kiedy zakończycie pełny cykl szkolenia. Wszystko zależy od Was, od waszego zaangażowania, determinacji w dążeniu do celu. Od tego, co wybierzecie: rezygnację czy skorzystanie z okazji, aby w ramach kolejnych szkoleń poszerzać swoją wiedzę, pokonywać granice własnych słabości, poczuć smak zwycięstwa, gdy coś trudnego dzisiaj będziecie z łatwości wykonywać w przyszłości - mówił płk Białas.Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m. in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Monika Ligejka / 13. ŚBOT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz