04 listopada 2019

XIV kwesta zakończona. Zebrano ponad 6 tys. złotych

W dniach 31 października oraz 1-2 listopada przed bramą cmentarza parafialnego w Kuźni Raciborskiej odbywała się zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania zabytków architektury cmentarnej. Organizatorem 14. już kwesty było lokalne koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Zebrano ponad 6 tys. zł.

W przedsięwzięcie - poza członkami TMZR - włączyły się również osoby niezrzeszone, a także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej, którzy w ramach akcji "Szkoła Pamięta" kilka dni przed 1 listopada pod opieką swojej nauczycielki Sabiny Chroboczek-Wierzchowskiej, która także jest członkiem TMZR uporządkowali zabytkowe mogiły na kuźniańskiej nekropolii.


Zebrane w tym roku datki będą przeznaczone na renowację kolejnego pomnika będącego przykładem sztuki sepulkralnej, a stojącego na mogile Colmara Schoenawy - syna Antona Magnusa, twórcy przemysłu metalurgicznego, założyciela huty "Nadzieja" w Kuźni Raciborskiej, który przejął przedsiębiorstwo po śmierci swojego ojca.


Wzorem ubiegłych lat, każdy darczyńca za wsparcie akcji otrzymywał pamiątkową cegiełkę. Tym razem był to wizerunek wyremontowanego pomnika Antona i Marie Schoenawa. Wszystkim osobom, które włączyły się w akcję oraz tym, którzy wsparli zbiórkę finansowo TMZR składa serdeczne podziękowania. A oto kwoty, jakie zostały zebrane w poszczególnych dniach:


31 października: 549,50 zł
1 listopada: 5316, 13 zł
2 listopada: 304,76 zł

RAZEM: 6.170,39 zł

Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz