22 listopada 2019

"Nie tylko Sami swoi". Prof. Stanisław S. Nicieja opowie o Wacławie Kowalskim - najpopularniejszym Kresowiaku

UTW, MOKSiR oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją, które odbędzie się we wtorek, 26 listopada o godz. 16:00 w sali widowiskowej  MOKSiR w Kuźni Raciborskiej.


Wiodącym tematem spotkania będzie przybliżenie postaci Wacława Kowalskiego, czyli filmowego Kazimierza Pawlaka z trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi" jako modelowego przykładu osoby zamieszkującej przed wojną wschodnie rubieże II Rzeczypospolitej, zwane Kresami.


Spotkaniu towarzyszyć będzie projekcja filmu pt. "Trzy mosty" autorstwa prof. S. Niciei i Henryka Janasa. 26-minutowy film przedstawia historię trzech mostów (w Zaleszczykach na Dniestrze, w Kutach na Czeremoszu i w Śniatynie na Prucie), które stały się świadkami tragicznych wydarzeń we wrześniu 1939 r., gdy wielu ludzi zostało zmuszonych do ucieczki z Polski w kierunku Rumunii.


Po spotkaniu będzie możliwość nabycia najnowszego, 13. tomu "Kresowej Atlantydy", w której znajdują się dzieje takich miast, jak Grodno, Wołczyn, Stare Wasiliszki (miejsce urodzenia piosenkarza Czesława Niemena, wykonawcy piosenki "Dziwny jest ten świat"), Żołudek, Mosty czy Druskienniki.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz