01 października 2018

Od Jury do Krakowa, czyli rowerowa podróż w czasie

W sobotni wieczór zakończyła się młodzieżowa wyprawa rowerowa "Na kołach historii". W ciągu dwóch dni uczniowie wraz z dwoma nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej przemierzyli kilkadziesiąt kilometrów zaczynając od Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a na Krakowie kończąc.


Uczniowie, absolwenci, nauczyciele i rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej przygotowali i zrealizowali kolejną już wyprawę rowerową.  Wcześniej zrealizowano  wyprawy "Od źródeł do ujścia Odry" (prawie 1000 km), "Europejski wododział" (250 km) , "Przez Oderske Vrchy do Ołomuńca" (220 km), "Śląsk czy Mazury" (100 km).Tym razem młodzież przemierzała szlak Jury Krakowsko-Częstochowskiej, od Jasnej Góry po Krakowski Rynek. Ponad 170 km rowerowych zmagań po malowniczych terenach, wzdłuż szlaku wyznaczonego przez ruiny zamków - Orlich Gniazd. Następnie przez Dolinę Prądnika, Ojcowski Park Narodowy, Pieskową Skałę, by w końcu dotrzeć na krakowski Rynek.
Głównym celem wyprawy było uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości. Nauczyciele kuźniańskiej szkoły, a zarazem organizatorzy rajdu Wojciech Gdesz oraz Tomasz Jabłonka twierdzą, że najlepszą lekcją patriotyzmu jest poznanie z bliska polskiej przyrody, geografii i historii. Trudna rowerowa trasa, z pokaźną sumą przewyższeń, to też lekcja samodzielności, charakteru, postaw, które zwykliśmy nazywać obywatelskimi.Impreza ta to również integracja całego kuźniańskiego środowiska szkolnego - dyrekcji, nauczycieli, uczniów, rodziców, absolwentów i przyjaciół szkoły. Autorem trasy i jej kierownikiem był Grzegorz Żaczek - rodzic uczniów szkoły, na co dzień kolarz-amator.Organizację wyprawy wsparli: Państwo Jarosław Łuszcz i Klaudia Głubik, Radosław Kasprzyk, Państwo Elwira i Łukasz Ogonowscy.

Materiał nadesłany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz