20 sierpnia 2018

Bezpieczne grzybobranie. Główny Inspektorat Sanitarny rusza z akcją informacyjną

Grzybobranie to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu. Walory zapachowe, jak i smakowe sprawiają, że chętnie po nie sięgamy. Pamiętajmy jednak, że w lasach występują zarówno grzyby jadalne, jak i niejadalne, a nawet trujące, które mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych.


PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZNEGO GRZYBOBRANIA

- Zbieraj tylko gatunki grzybów dobrze znanych!
- Zbieraj tylko grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone. Młode i przejrzałe mogą być przyczyną tragicznych pomyłek!
- Nie niszcz żadnych grzybów, nawet trujących, ponieważ są one potrzebne w leśnym ekosystemie!
- Jako początkujący grzybiarz zbieraj wyłącznie grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących!
- Unikaj błędnych metod mających na celu wykrycie grzybów trujących - zabarwienie cebuli na ciemno, ciemnienie srebrnej łyżeczki czy gorzki smak!
- Zbieraj grzyby wyłącznie do koszyków lub pojemników, które przepuszczają powietrze. Reklamówki foliowe powodują zaparzenie grzybów, a także przyspieszają ich psucie!
- Nie zbieraj grzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu czy w okolicach skupisk odpadów, ponieważ grzyby wchłaniają ze swojego otoczenia metale ciężkie!


ABC PRZYRZĄDZANIA I SPOŻYWANIA POTRAW Z GRZYBÓW

- Grzybów nie należy podawać małym dzieciom, ludziom starszym i cierpiącym na choroby układu pokarmowego, ponieważ są potrawą ciężko strawną.
- Potrawy z grzybów należy spożywać bezpośrednio po sporządzeniu.
- Potrawy z grzybów łatwo się psują i szybko powstają w nich trujące substancje, dlatego nie wolno ich przechowywać nawet w lodówce.


Jeżeli po spożyciu grzybów masz nudności, bóle brzucha, biegunkę, skurcze mięśni, podwyższoną temperaturę, niezwłocznie wywołaj wymioty i zgłoś się do lekarza!

Pamiętaj, że w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym może nastąpić chwilowa poprawa, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza!

WEZWANY W PORĘ LEKARZ MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz