19 maja 2018

Wielkie święto kuźniańskich studentów UTW [FOTO]

Przemarsz ulicami Kuźni Raciborskiej w towarzystwie orkiestry dętej, pokaz tańca liniowego, pomiar cukru we krwi oraz spektakl teatralny pt. "Kapitańskie tango" - tak w skrócie przedstawiał się program  II Senioraliów, czyli święta studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które odbyły się w minioną sobotę, 12 maja.


Święto studenckiej braci rozpoczęło się przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka, znajdującej się na kuźniańskim osiedlu. Na czele korowodu szła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla pod dyrekcją Krzysztofa Ligęzy. W przemarszu - poza studentami - szli również mieszkańcy miasta oraz goście, wśród których znaleźli się: poseł Czesław Sobierajski, burmistrz Paweł Macha - w mundurze Kapitana Żeglugi Wielkiej, co dodało splendoru uroczystości, przewodnicząca Rady Miejskiej Sabina Chroboczek-Wierzchowska i radny Radosław Kasprzyk.


W uroczystości udział wzięli również: dyrektor wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Ewa Owczarek-Nowak, radny powiatu raciborskiego Andrzej Chroboczek, prezes UTW w Rybniku Anna Białek, przewodniczący UTW w Nędzy Adam Grzybowski, studenci obu uniwersytetów, a także prezes stowarzyszenia "Warto Inaczej" z Tychów Marcin Blada.


Gdy korowód dotarł przed budynek Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, studenci odśpiewali swój hymn, po którym dyrektor Kuźni Kultury Michał Fita dokonał otwarcia uroczystości. Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy życzyli studentom pomyślnych dokonań i sukcesów na następne lata. Nie zabrakło także listu gratulacyjnego od marszałka województwa śląskiego, który odczytała koordynatorka UTW Teresa Kowalewska.


W holu MOKSiR studenci natomiast zaprezentowali układ tańca liniowego. Można było ponadto dokonać pomiaru ciśnienia i poziomu cukru we krwi, analizy włosa oraz podziwiać modele okrętów studenta Eugeniusza Bocheńskiego. W przerwie prowadzono pogawędki przy kawie i smakołykach, przygotowanych przez studentki UTW oraz Cukiernię "Rynek".


Punktem kulminacyjnym uroczystości był program rozrywkowy pt. "Kapitańskie tango", przygotowany przez Teresę Okaj, z oprawą muzyczną Łukasza J. Porwoła w wykonaniu Teatru "Senioralne forte", działającym przy kuźniańskim UTW. Występ został nagrodzony owacjami na stojąco. Dzięki wszystkim atrakcjom, to sobotnie popołudnie zapadnie w pamięci tych wszystkich, którzy byli obecni.


Na koniec warto zaznaczyć, że II Senioralia wpisały się w 5-lecie istnienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kuźni Raciborskiej. Także tytuł spektaklu nie był przypadkowy, bowiem obchodzony jest jednocześnie Rok Rzeki Odry oraz Europejski Dzień Morza. Było to więc wydarzenie jedyne w swoim rodzaju.


oprac. BK
Fot. Paweł Pasternak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz