06 kwietnia 2018

Tak będzie wyglądać zmodernizowany Pomnik Zwycięstwa i Pomnik Ofiar Wojny

Kilka tygodni temu pisaliśmy o konieczności modernizacji Pomnika Zwycięstwa znajdującym się na placu o tej samej nazwie oraz pomnika ofiar wojny, który zlokalizowany jest przy kościele św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej. Poniżej przedstawiamy projekty obu obiektów po mających nastąpić zmianach.


Pomnik Zwycięstwa:

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Pamięci Narodowej, na najwyższej płycie pomnika korona zostanie zespolona z całym wizerunkiem orła, pod którym znajdą się daty: 1945-1970 (pomnik został odsłonięty w 25. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem). Pod datami znajdzie się natomiast tablica informująca o okolicznościach wybudowania pomnika (dotąd znajdowała się ona u stóp obelisku, przez co było słabo widoczna).
Pomnik Ofiar Wojny:

W przypadku tego obiektu wymieniona zostanie tablica informująca (w języku polskim i  niemieckim) o liczbie mieszkańców Kuźni Raciborskiej poległych podczas działań wojennych w latach 1939-1945. Na szczycie pomnika znajdzie się natomiast nowy krzyż wykonany z piaskowca (tak jak cały obelisk), na którym znajdą się daty 1914-1918.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz