27 kwietnia 2018

"Świat w słowach poety". XVII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

25 kwietnia już po raz XVII w Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski. Tegoroczna edycja odbyła pod hasłem "Wielkie sprawy małych patriotów, a to wszystko z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


Rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony przez MEN "Rokiem dla Niepodległej". Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie przygotowali wiersze o tejże tematyce.


W konkursie wzięli również uczniowie z Kuźni Raciborskiej. Widzowie - uczniowie klas I-III z rudzkiej podstawówki, nauczyciele oraz rodzice - wysłuchali osiem wierszy.


Najlepsi recytatorzy zostali nagrodzeni. Byli wśród nich: Igor Wójcik z Kuźni Raciborskiej, który recytacją wiersza "Nad Odrą" zachwycił jury. II miejsce za recytację wiersza pt. "Moja Ojczyzna" Joanny Białobrzeskiej otrzymała Monika Kozińska, uczennica klasy I "b" (SP Rudy). Natomiast III miejsce zajął uczeń klasy III "b" (SP Rudy) - Aleksander Lichtenstein. Przedstawił fragmenty poezji nieżyjącego już mieszkańca Rud pana Zbigniewa Nawoja. Wyróżniono ponadto recytację wierszy w wykonaniu dwóch uczennic: Sary Glomb z klasy I "a" oraz Heleny Kojder ze Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej.


Uczestnicy konkursu zostali wprowadzeni w tematykę dzisiejszego dnia poprzez przedstawienie teatralne pt. "Opowieść o Polsce" przygotowane przez Katarzynę Lubos i uczniów klas IV i VI. Oprócz recytatorów, przed widownią popisali się muzycy: na pianinie zagrała Ola Remiorz oraz Małgosia Magiera. Na gitarze natomiast zagrał i zaśpiewał Mateusz Rzepka. Czas umilały również występy taneczne Agnieszki Wiechoczek, Ewy Spyrki i Amelki Matysik.


Równolegle z konkursem recytatorskim odbył się konkurs plastyczny "Polska - Moja Ojczyzna", który przeprowadziła Grażyna Zachłód.


Konkurs recytatorski przebiegł w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie przypomnieli sobie nasze symbole narodowe, poszerzyli wiedzę o naszej Ojczyźnie. Mali patrioci zaśpiewali również wspólnie piosenkę pt. "Jestem Polakiem".

Agnieszka Siedlaczek, Martyna Górska
oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz