22 marca 2018

Wybory samorządowe 2018: Okręgi wyborcze po staremu, zmiana lokalu wyborczego w Turzu

Jesienią 2018 r. odbędą się wybory samorządowe, w związku z czym rady miast zostały zobligowane - zgodnie z zapisami nowego kodeksu wyborczego - do zaktualizowania danych w zakresie okręgów wyborczych i obwodów do głosowania. Stosowne uchwały podjęła również Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej.


Na wstępie zaznaczyć jednak należy, że nowe zapisy dotyczą wyłącznie tych gmin, w których doszło np. do zmian nazw ulic bądź siedzib obwodowych komisji wyborczych (czyli lokali, w których można było oddać głos). - Komisarz wyborczy podkreślił jednocześnie, że tam, gdzie nie zostały zmienione nazwy ulic bądź nie uległy zmianie granice sołectw, rady mają się trzymać tego, co zostało uchwalone w 2014 r. - mówi sekretarz Dominik Klimanek.

A w związku z tym, że w Gminie Kuźnia Raciborska w ubiegłym roku zmieniły się zarówno nazwy ulic, jak i obwody do głosowania (w dwóch przypadkach zmianie uległa nazwa siedziby (obwodu), w trzecim - sama siedziba), podczas poniedziałkowej sesji radni podjęli uchwały, w których dokonano aktualizacji dotychczasowych zapisów.

WOK w Turzu będzie nową siedzibą Obwodowej Komisji Wyborczej

- Jeżeli chodzi o okręgi wyborcze, to zmiany dotyczą jedynie ulic, które zostały zdekomunizowane (M. Nowotki = Leśna, M. Fornalskiej = Kasztanowa, P. Findera = Spacerowa, J. Krasickiego = I. J. Krasickiego i gen. K. Świerczewskiego = R. Lewandowskiego - dop. red.). W przypadku obwodów do głosowania, czyli lokali wyborczych, nastąpiła zmiana w nazwie siedziby: zarówno w Kuźni, jak i w Rudach Zespół Szkół Ogólnokształcących został zastąpiony Szkołą Podstawową - zaznacza sekretarz.

Istotna zmiana dotyczy natomiast siedziby Obwodowej Komisji nr 4, która znajdowała się w świetlicy OSP w Turzu. - W wyniku nowej uchwały, w tegorocznych wyborach mieszkańcy Siedlisk, Budzisk, Rudy i Turza na głosowanie udadzą się do Wiejskiego Ośrodka Kultury, a nie do świetlicy OSP, jak to miało miejsce do tej pory - podkreśla D. Klimanek.

Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz