28 marca 2018

Kacper Kruszelnicki z Kuźni zwycięzcą konkursu o Ziemi Raciborskiej

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej po raz drugi z rzędu wzięli udział w "Powiatowym Konkursie Wiedzy o Ziemi Raciborskiej" i po raz drugi wrócili z sukcesem. Największa wiedzą wykazał się Kacper Kruszelnicki, zaś Paulina Persińska zajęła miejsce tuż za podium.


Tym razem konkurs organizowany przez II LO w Raciborzu miał charakter indywidualny (w zeszłym roku drużyna z Kuźni w składzie: Michalina Kostka, Paulina Persińska i Kacper Kruszelnicki wywalczyła I miejsce). W tym roku reprezentanci "Wawrzynka" rozwiązywali test samodzielnie. W ciągu 60 minut zmierzyli się z niełatwymi pytaniami m. in. z zakresu historii i geografii ziemi raciborskiej. Część pytań sprawdzała też wiedzę o aktualnej sytuacji powiatu.Wśród wielu pytań znalazły się m. in. takie:


- Wymień trzy grody należące do plemienia Gołężyców;
- Z jakiej kroniki pochodzi pierwsza wzmianka o grodzie raciborskim?;
- Podaj imię władcy, który dokonał lokacji miasta na prawie flamandzkim;
- Wymień cztery gminy powiatu raciborskiego;
- W którym roku na raciborski dworzec wjechał pierwszy pociąg?;
- Jak nazywa się zapaśnik z Raciborza, złoty medalista IO z Atlanty w 1996 roku?;
- W którym roku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Matki Polki?;
- Jak nazywa się przejście na południe w kierunku Czech między Sudetami Wschodnimi a Pogórzem Karpackim?


Najlepiej spośród wszystkich uczestników poradził sobie z tymi pytaniami Kacper Kruszelnicki, zajmując tym samym I miejsce. Druga reprezentantka kuźniańskiej szkoły - Paulina Persińska - znalazła się tuż za podium.


Jak widać, pytania wcale nie były takie łatwe, więc jest im czego gratulować. Tym bardziej, że ich rywalami byli uczniowie raciborskich gimnazjów, którzy z tą tematyką stykają się na co dzień.

Gratulujemy wiedzy i życzymy dalszych sukcesów!

Materiał nadesłany
oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz