20 lutego 2018

Smog na(mierzony). W Kuźni i Rudach specjalne czujniki monitorują jakość powietrza

Kilka dni temu pisaliśmy o czujnikach wskazujących ilość pyłu zawieszonego w powietrzu, które założono w Kuźni i Rudach. Dziś wracamy do tego tematu. Warto podkreślić, że oba urządzenia zostały zamontowane w ramach akcji "Nie truj sąsiada" promowanej m. in. przez znanego aktora Franciszka Pieczkę.


Gmina Kuźnia Raciborska w ramach akcji "Nie truj sąsiada" dokonuje pomiaru stanu powietrza w Rudach - czujnik Airly został umiejscowiony na budynku Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego. Wyniki pomiaru można na bieżąco śledzić w internecie.


Czujnik kolorami sygnalizuje, jakiej jakości jest w danym momencie powietrze w centrum Rud. Od ciemnozielonego - oznaczającego prawie idealną atmosferę, przez żółty, do bordowego - wskazującego na ekstremalny poziom zanieczyszczeń. Szczegółowe dane można znaleźć na TEJ STRONIE . Znajduje się tam mapa Polski ukazująca około 1100 czujników Airly oraz 200 czujników należących do Państwowego Monitoringu Środowiska.


Czujniki Airly badają ilość pyłów w powietrzu: PM2,5 oraz PM10, a także temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie. Te dwa rodzaje pyłów są kluczowe dla oceny jakości powietrza. PM 10 - to mieszanina cząstek stałych i kropelek cieczy w powietrzu o średnicy 10 mikrometrów (jedna tysięczna milimetra), która podczas oddychania dociera do najgłębszych partii płuc. Zaś pył PM 2,5 zawieszony w powietrzu ze względu na jeszcze mniejszy rozmiar (25 mikrometrów) jest jeszcze groźniejszy, bo może się dostać z płuc do bezpośrednio krwioobiegu.

Wyniki pomiarów przedstawiane są według europejskiej skali zanieczyszczenia powietrza CAQI - Common Airly Quality Index. Dostępne też są do pobrania aplikacje na smartfony z Androidem lub IOS-em.


Warto przypomnieć, że podobne pomiary dokonywane są również w Kuźni Raciborskiej. Czujnik jakości powietrza zainstalowany przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu znajduje się na budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka przy ulicy Piaskowej. Dane z Kuźni Raciborskiej można uzyskać pod TYM ADRESEM

Czy z samych pomiarów jakość powietrza ulegnie poprawie? Oczywiście, że nie, ale od tego wszystko się zaczyna: informacja prowadząca do uświadomienia sobie, że to, czym palimy w naszych piecach ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Z pewnością dane będą też wykorzystywane przez szkoły oraz przedszkola zarówno w celach edukacyjnych jak i profilaktycznych (ograniczanie wyjść na zewnątrz w okresie dużego zanieczyszczenia środowiska).


Zachęcamy do korzystania z serwisów i sprawdzania jakości otaczającej nas atmosfery przed podejmowaniem dłuższej aktywności na "świeżym" powietrzu.

UM Kuźnia Raciborska
oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz