13 lutego 2018

Monitorowanie jakości powietrza na terenie Gminy Kuźnia Raciborska

Gmina Kuźnia Raciborska otrzymała urządzenie do pomiaru zanieczyszczeń powietrza (pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5), które zostało zamontowane na budynku Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej. Urządzenia te pojawiły się w 22 miejscach powiatu raciborskiego.Czujniki zostały zamontowane w każdej z gmin oraz w każdej dzielnicy miasta Raciborza. Czujniki jakości powietrza zostały zaprojektowane i wykonane przez studentów koła naukowego kierunku Automatyka i Robotyka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Projekt został sfinansowany przez powiat raciborski oraz miasto Racibórz.

Stan czystości powietrza w wybranej gminie powiatu oraz dzielnicy Raciborza możemy sprawdzić, wchodząc na stronę internetową: LINK

Czujnik w Kuźni Raciborskiej: LINK


Gmina Kuźnia Raciborska, w ramach projektu "Gmina z (dobrą) energią", otrzymała od firmy Airly darmowy czujnik smogowy pokazujący bieżącą jakość powietrza.

Czujnik w Rudach: LINK


Zapraszamy również na stronę "Gmina z energią". Strony "Gmina z energią" to serwisy informacyjno-edukacyjne, gdzie przez cały rok mieszkańcy będą mieli dostęp do informacji na temat niskiej emisji, efektywnych technik grzewczych, odnawialnych źródeł energii czy budownictwa energooszczędnego.

Serwisy "Gmina z energią" to jednak nie tylko informacje - mieszkańcy gmin Subregionu Zachodniego znajdą tam narzędzia takie kalkulator efektywności energetycznej, poradnik budownictwa, a także wiele materiałów edukacyjnych, z których na bieżąco będą mogli korzystać nauczyciele czy organizacje pozarządowe.

Dodatkowo dostępna jest mapa województwa śląskiego z podziałem na obszary, dla których tworzona jest raz na 24 godziny prognoza średniego dobowego wskaźnika jakości powietrza według metodyki opisanej w zakładce "Metoda prognozowania jakości powietrza". Znajduje się ona na stronie internetowej: LINK

Powiadomienia o jakości powietrza w województwie śląskim można śledzić na stronie internetowej: LINK

UM Kuźnia Raciborska
oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz