02 listopada 2017

XII kwesta przeszła do historii. Zebrano ponad 4,5 tys. zł

27 osób (9 wolontariuszy z koła TMZR oraz 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej) włączyło się w akcję zbiórki pieniędzy na rzecz odrestaurowania zabytków architektury cmentarnej, która od 31 października do 1 listopada odbywała się przed bramą kuźniańskiej nekropolii.


Była to już 12. tego typu akcja. Tegoroczny dochód ze zbiórki (wraz z pieniędzmi zebranymi w latach poprzednich) zostaną w całości przeznaczone na remont monumentalnego pomnika Antona Magnusa Schoenawy i jego małżonki Marie, założyciela huty "Nadzieja", zakładu, na podbudowie którego funkcjonuje dziś Fabryka Obrabiarek "Rafamet".


Tegoroczna kwesta, choć trwała tylko dwa dni (w minionych latach była dłuższa o jeden dzień), zakończyła się kwotą o 240 zł mniejszą niż rok temu. 31 października do puszek wpadło 580,37 zł, zaś 1 listopada - 4180,69 zł, co w sumie dało wynik 4761,06 zł. W puszkach znalazły się także waluty obce m. in. węgierskie fillery i argentyńskie centavos. darczyńcy - w zamian za datek - otrzymywali pamiątkową naklejkę-cegiełkę ukazującą wyremontowane w minionych latach obiekty.


Warto nadmienić również, że po 12 latach zbiórki łączna kwota przekroczyła 50 tys. zł, co idealnie wpisuje się w 50-lecie nadania Kuźni Raciborskiej praw miejskich. Pierwsze pracy przy grobowcu A. i M. Schoenawy planowane są na wiosnę przyszłego roku.

Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz