06 listopada 2017

SmoG Wawelski. Przedstawienie ekologiczne w MOKSiR

27 października uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka z Kuźni oraz Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego z Rud wraz z wychowawcami wzięli udział w przedstawieniu ekologiczne pt. "SmoG Wawelski", które odbyło się w sali widowiskowej MOKSiR.


Spektakl został przygotowany na podstawie krakowskiej legendy. Wzbudził on w dzieciach wiele emocji i dostarczył mnóstwo zabawy. Aktorzy, dzięki wspaniałemu kontaktowi z dziećmi, które zostały zaangażowane do wspólnej zabawy, uświadomili widzom szkodliwość smogu i pokazali, jak można z nim walczyć.


O SPEKTAKLU:

Smok Wawelski został pokonany. Niestety Kraków nawiedził potwór znacznie groźniejszy. SmoG Wawelski pojawił się w mieście przez brak dbałości mieszkańców o czystość powietrza. Palenie śmieci, zbyt duża ilość pojazdów w mieście, mało zieleni, sprawiło, że prawnuk króla Kraka również musi zmierzyć się z zagrożeniem.


Tematyka przedstawienia to ochrona powietrza. Dzieci uczą się, jakie są konsekwencje palenia śmieci w piecach, dlaczego lepiej poruszać się po mieście na rowerze lub autobusem zamiast samochodem oraz czemu sadzenie drzew jest istotne. Spektakl wskazuje dzieciom potrzebę kierowania się w życiu codziennym zasadami ochrony przyrody.


Aktorzy zwracają również uwagę dzieci na wartości moralne: odpowiedzialność, wspólną pracę i odwagę. Znakomite opracowanie tekstu, piękna, autorska muzyka, doskonałe, kolorowe krakowskie stroje i rekwizyty stwarzają atmosferę nauki i rozrywki z mnóstwem wrażeń artystycznych.


Podczas spektaklu dzieci biorą czynny udział, na przykład naprawiając bucik Krakowianki, tańcząc podczas spektaklu krakowiaka w oryginalnych strojach krakowskich, pomagając SmoGowi zadymić miasto czy sadząc nowe drzewko.

Inscenizacja przybliża dzieciom również kulturę związaną z Krakowem: jego muzykę, architekturę, a tym samym z historią naszego kraju.

oprac. BK; fot. UM Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz