18 czerwca 2017

50 lat minęło. TMZR zorganizowało Spotkanie Pokoleń [VIDEO]

Wystawa prac malarskich, występ Stanisława Skrzypka i Ani Sroki, a także Renaty Galas, Dominiki Halamy oraz Darii i Miriam Pichali towarzyszyły II Spotkaniu Pokoleń, jakie w połowie maja z okazji 50-lecia nadania Kuźni praw miejskich zorganizowało w MOKSiR Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej.


Honorowych gości w imieniu całego Zarządu TMZR powitała przewodnicząca Koła Halina Wyjadłowska. Zaznaczyła, że to drugie tego typu spotkanie, bowiem podobne miało miejsce 10 lat temu z okazji 40-lecia nadania Kuźni praw miejskich.


- Pięćdziesiątka to ładny wiek, ale można powiedzieć to piękniej, dostojniej: To pół wieku. Bo i dostojniej to nasze miasto już teraz wygląda - powiedziała szefowa TMZR. Zwracając się do zebranych dodała: - Tu są te głowy, które budowały, które w rozwój Kuźni wkładały swoje serce.


 W spotkaniu udział wzięło ponad 30 osób, a wśród nich byli m. in. Jadwiga Czarnota, Jerzy Front, Jan Ptak, Eugeniusz Bocheński, Wiktor Jacek, Jan Urbańczyk, Paweł Macha, Czesława Wysoka, Augustyn Klimanek, Alojzy Brzoska, Zygfryd Kijas, Romana Serafin, Zofia Grzybek, Jerzy Chroboczek, Manfred Schubert, Jan Twardawa, Helena Bąkała, Krystyna Borutko, Tadeusz Kwiecień, Maria Cieślik, Mieczysław Czerwiński, Jan Kluska, Róża Choroba, Ernest Emrich, Sabina Chroboczek-Wierzchowska, Bronisława Jeszka, Rita Serafin, Janina Chrapacz-Koloska i Brygida Sokół.


Swoimi wspomnieniami podczas spotkania podzielili się m. in. Jan Urbańczyk, Jan Twardawa, Augustyn Klimanek (wspominał swój ślub w 1967 r., który był pierwszą tego typu uroczystością w roku nadania Kuźni praw miejskich), Romana Serafin, Rita Serafin, Paweł Macha, Sabina Chroboczek-Wierzchowska, Manfred Szubert, Halina Wyjadłowska, Janina Chrapacz-Koloska i Zygfryd Kijas (w opowieści przywołał swój pierwszy przyjazd do Kuźni, gdy miał 14 lat oraz lata późniejsze, gdy starał się o przyjęcie do szkoły przyzakładowej).


Trwające ponad dwie godziny spotkanie urozmaicił program artystyczny w wykonaniu Stanisława Skrzypka i Ani Sroki (duet dziadka i wnuczki), Renaty Galas, Dominiki Halamy oraz sióstr Darii i Miriam Pichali. Całość dopełniła wystawa prac malarskich autorstwa J. Chrapacz-Koloski, Aldony Pachowicz, Luizy Wieczorek, Barbary Radziszewskiej, Anastazji Maciaszek, Elżbiety Podolec i Elżbiety Wdowiak oraz uczniów kuźniańskiej szkoły, które przedstawiały obiekty związane z Kuźnią (zarówno te, które widzimy na co dzień, jak i te, które z miejskiego krajobrazu już zniknęły).


Tekst: Bartosz Kozina
Video i zdjęcia: Marcin Gałuszka-Biernacki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz