11 maja 2017

J. Chrapacz-Koloska: zainteresowanie naszymi pracami dodaje nam skrzydeł [FOTO]

Pod koniec kwietnia w sali wystawowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbył się wernisaż prac malarskich, których autorkami (jak same siebie określają) są kuźniańskie artystki-nieprofesjonalistki. Motywem przewodnim prac stał się tym razem kubizm.


Przybyłych na kolejny już tego typu wernisaż przywitał dyrektor Kuźni Kultury Michał Fita. Po nim głos zabrała przewodnicząca koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej Halina Wyjadłowska stwierdzając, że kolejna wystawa prac sprawia, że poszerzają się nasze zainteresowania. - Tak malujecie swoje obrazy, że przemawiają one do wszystkich - powiedziała szefowa kuźniańskiego koło TMZR.
- Cieszę się, że czekacie na każdą naszą wystawę i na nią przychodzicie - tymi słowami zwróciła się do przybyłych Janina Chrapacz-Koloska, pod okiem której Aldona Pachowicz, Luiza Wieczorek, Barbara Radziszewska i Elżbieta Wdowiak tworzą swoje prace. - To , że ktoś się tym zainteresuje, na to popatrzy, to nam też dodaje skrzydeł - dodała pani Janina.
Wystawa nowych prac kuźniańskich artystek skoncentrowana została tym razem na kubiźmie. Kubizm był kierunkiem malarskim zaistniałym na początku XX wieku, a prekursorem jego był Pablo Picasso. - Kubizm polega na tym, że artysta malując, przekształca to, co widzi. Są to często figury geometryczne czy jakieś płaszczyzny. W kubiźmie ważne są czyste kolory, żywe kontrasty i to w naszych pracach staraliśmy się odzwierciedlić - mówiła podczas wernisażu J. Chrapacz-Koloska, dodając, że większość prac została oparta na motywach dzieł Pabla Picassa.
Kolejny wernisaż zaplanowany jest na drugą połowę maja. Tematyka prac - w związku z jubileuszem 50-lecia nadania praw miejskich - będzie tym razem ściśle związana z Kuźnią. Pani Janina nie chce na razie zdradzić tego, co dokładnie znajdzie się na obrazach. - Powiem tylko tyle, że będą to kuźniańskie obiekty, które na co dzień widzimy, a także te, które z miejskiego krajobrazu już zniknęły. Wśród prac pojawią się również obrazy dwóch nowych członkiń koła malarskiego: Elżbiety Podolec i Anastazji Maciaszek.


oprac. na podst. nagrania: BK
fot. Marcin Gałuszka-Biernacki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz