09 marca 2017

ZSO realizuje program terapii dla dzieci z trudnościami szkolnymi

Od lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej prowadzone są treningi EEG Biofeedback. Treningi te wykorzystuje się z powodzeniem w edukacji, zwłaszcza u dzieci z trudnościami szkolnymi typu: zaburzenia koncentracji uwagi, zaburzenia pamięci i spostrzegania, dysleksja, ADHD, niepokój psychoruchowy i wiele innych.


EEG Biofeedback to metoda terapeutyczna, zwiększająca skuteczność funkcjonowania naszego mózgu. Jest metodą klasycznej medycyny (wchodzi w spis międzynarodowych procedur medycznych), używaną szeroko, jako metoda nieinwazyjna, bez skutków ubocznych. Polega na nauczeniu mózgu samokontroli pracy za pomocą fal mózgowych.

Osoba poddawana terapii, spełniając ustalone kryteria ćwiczeń gry - ma wpływ na własny obraz fal mózgowych. Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, trenujący otrzymuje nagrodę w postaci punktów (gra przebiega pomyślnie). Przy wzroście aktywności niepożądanych pasm, sukces w grze znika. Trening podzielony jest na pojedyncze sesje, w czasie których dziecko rozgrywa kilka rund gry komputerowej kontrolowanej wyłącznie umysłem. W ten sposób mózg sam rozwija proces uczenia się nowych, bardziej odpowiednich częstotliwości fal mózgowych. W zależności od reedukacyjnych celów, proces uczenia się może trwać 20-60 sesji, zwykle każda z nich trwa 30-40 minut.


Docelowym zadaniem terapii jest wspomożenie rozwoju edukacyjnego, społecznego i emocjonalnego dziecka. Zajęcia prowadzi szkolny pedagog, która ukończyła kurs kwalifikacyjny I stopnia w tym kierunku.

Prowadzenie treningów jest możliwe dzięki specjalistycznemu sprzętowi, który został zakupiony z budżetu Gminy Kuźnia Raciborska.

Dyrekcja szkoły oraz uczniowie, składają serdeczne podziękowania władzom naszego miasta, które kolejny raz wyszły naprzeciw potrzebom uczniów i rodziców.

Celina Szmidt / ZSO Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz