26 lutego 2017

Prof. S. Nicieja: Życzę Kuźni mądrych zarządców [VIDEO]

Czym dla Polaków są Kresy, jaki jest przekaz filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń", czy warto odrestaurowywać stare pomniki nagrobne i czego życzy Kuźni Raciborskiej i jej mieszkańcom z okazji 50-lecia nadania praw miejskich prof. Stanisław Sławomir Nicieja - to pytania, które zadaliśmy b. rektorowi Uniwersytetu Opolskiego tuż przed spotkaniem autorskim w MOKSiR.

Prof. Stanisław S. Nicieja przyjechał do Kuźni Raciborskiej na zaproszenie studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Była to już czwarta wizyta byłego rektora Uniwersytetu Opolskiego w naszym mieście. Spotkanie przy stuosobowej frekwencji odbyło się we wtorek, 21 lutego w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.


W trwającym niemal dwie godziny spotkaniu prof. Nicieja poruszył szereg istotnych wątków dotyczących historii Polski po II wojnie światowej mówiąc nie tylko o faktach z politycznego punktu widzenia, ale również o ludziach, którzy stamtąd się wywodzą czy o kulturze, która została przeszczepiona na tereny uzyskane po 1945 roku. Prelekcję opolskiego wykładowcy wzbogaciła prezentacja filmu dokumentalnego poświęconemu mieście Łuck, uchodzącego niegdyś za stolicę Wołynia.

Tekst, video i montaż: Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz