05 maja 2016

Rowerowa wyprawa kuźniańskich gimnazjalistów do źródeł Odry

1 maja grupa 11 uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej pod kierunkiem czesko-polskiej kadry wzięła udział w wycieczce rowerowej do źródeł rzeki Odry, które znajdują się w regionie oderskim na Morawach.Libava - region o burzliwej przeszłości i żywej teraźniejszości, ale przede wszystkim ziemia pięknych krajobrazów. To właśnie tutaj biją źródła Odry. Dla wielu z nas Odra stanowi ważną cześć naszego życia. Patrząc na nią, można powtórzyć za czeskim bardem Jaromirem Nohavicą: "W tej rzece zapomnienia, co było tego już nie ma...".


1 maja br. społeczność regionu Odersko na Morawach zorganizowała w tym wyjątkowym miejscu, niedostępnym dla turystów, święto Białego Kamienia. To uroczystość miłośników rzeki Odry, przyrody i historii. Stronę polską podczas uroczystości reprezentowała delegacja Miasta Kuźnia Raciborska, z burmistrzem Pawłem Machą na czele.


Delegację tworzyła także grupa gimnazjalistów - uczniów ZSO w Kuźni Raciborskiej, która dzięki specjalnemu zezwoleniu mogła ten wyjątkowy teren przebyć na rowerach. Pokonali oni trudną, 48-kilometrową trasę, przy różnicy wzniesień ok. 350 m.


O wydarzeniu opowiada kierownik wyprawy oraz koordynator współpracy pomiędzy Miastem Kuźnia Raciborska a Miastem Odry na Morawach, Wojciech Gdesz:

Rok temu kierowałem młodzieżową międzynarodową wyprawą wzdłuż całego nurtu Odry. To był niezwykły czas, nietuzinkowa rowerowa wyprawa szkolna. Od Gór Odrzańskich aż do Szczecina, ponad 800 kilometrów w tydzień. W tym roku, właśnie 1 maja, dostaliśmy wyjątkowe zaproszenie, aby raz jeszcze spenetrować pierwsze 50 kilometrów rzeki Odry. Docierając do źródeł Odry, w Górach Odrzańskich, czekała na nas czysta przyroda, nietknięta cywilizacją i turystycznym ruchem. Była to bowiem wycieczka szlakiem niemych pomników - dawnych wiosek, starych świątyń, poligonu ze strzelnicami dla czołgów, rakiet i samolotów. Najpierw po 1945 roku wypędzono stąd dawnych mieszkańców tej ziemi, po 1968 roku teren przejęli Rosjanie. Kilka tysięcy żołnierzy, czołgi, samoloty, działa - to krajobraz tamtych lat. Po aksamitnej rewolucji teren przejęła armia czeska. Dziś małymi krokami, teren ten przywracany jest społeczeństwu. Dla młodzieży była to kolejna niezapomniana przygoda - prawdziwa wyprawa, z przeprawianiem się przez rzekę, wymagającymi podjazdami i widokiem świata, który odszedł. Wykonaliśmy setki zdjęć, nakręciliśmy materiał filmowy, mamy opracowaną dokładną mapę trasy. Myślę, że jakieś marzenia młodych odkrywców zostały spełnione. Dziękujemy Władzom Kuźni Raciborskiej, na czele z Panem Burmistrzem Pawłem Machą oraz władzom Miasta Odry za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.

W wyprawie do źródeł Odry wzięło udział 11 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących, pod kierunkiem czesko-polskiej kadry.


Materiał nadesłany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz