30 maja 2016

Kuźniańskie gimnazjum z certyfikatem "Szkoła demokracji"!

W drugiej połowie maja Gimnazjum z Kuźni Raciborskiej otrzymało ostateczną akceptację działań podjętych w celu uzyskania certyfikatu "Szkoła demokracji".

W ślad za mailową informacją, za pośrednictwem tradycyjnej poczty, szkole przysłano certyfikat w wersji papierowej. Oznacza to, że przez najbliższe dwa lata, szkoła może mówić o sobie, że jest placówką, która w pełni szanuje uczniowskie prawo do głosu. - Spełniliśmy bowiem bardzo restrykcyjne normy wyznaczone przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, głównego organizatora akcji (projekt wspiera również EEA Grants, Fundacja Batorego oraz Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży) - mówi Arkadiusz Mróz, który jest koordynatorem szkolnego projektu, po czym wylicza:

- Od września 2015 roku zorganizowaliśmy w pełni demokratyczne wybory do Rady Samorządu, pracowaliśmy nad ewaluacją Regulaminu Samorządu Uczniowskiego, wyznaczyliśmy nowe standarty komunikacji uczniów z radą samorządu i dyrekcją szkoły, podjęliśmy aktywną współpracę z Radą Rodziców, aktywowaliśmy Spółdzielnię Uczniowską, zorganizowaliśmy spotkanie z panią dyrektor w sprawie WSO, które zaowocowało konstruktywną dyskusją, rozpoczęliśmy przygotowania do nagrania szkolnego lipduba itp. Dzięki tym wszystkim działaniom nasi uczniowie powinni nauczyć się, jak działać wspólnie dla wspólnego dobra.


Zdaniem nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, dzieki temu certyfikatowi uczniowie odczują realne korzyści wynikające z aktywnej współpracy z wszystkimi organami szkoły. - Bo przecież nam wszystkim zależy, aby szkoła rozwijała się i kwitła. Z naszym wspólnym udziałem jest to możliwe i chyba najważniejszym skutkiem całej akcji "Szkoła demokracji" nie jest to, że mamy certyfikat, ale właśnie to, że nauczyliśmy się jak ze sobą efektywnie rozmawiać. Wszak wszyscy chcemy się tu czuć jak u siebie, a do tego potrzeba dialogu - podkreśla A. Mróz.

Warto również dodać, że Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej jest jedyną szkołą w powiecie, która otrzymała certyfikat "Szkoły demokracji". - Jesteśmy z tego dumni i na pewno powalczymy o certyfikat w następnej edycji - kończy koordynator projektu.

Materiał nadesłany; oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz