02 maja 2015

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Już po raz 11. w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to święto państwowe, które zostało ustanowione przez Sejm RP ustawą z 20 lutego 2004 r.

Dzień Flagi przypada 2 maja, dzięki czemu wkomponowuje się w dwa inne polskie święta: Święto Pracy (1 maja) i Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja).

Korzenie polskiej flagi sięgają końca XVIII w., kiedy to w wyniku rozbiorów dokonanych przez Rosję, Austrię i Prusy polscy patrioci dążyli do ustanowienia łatwo rozpoznawalnego symbolu. Wybór padł na biel i czerwień - barwy zaczerpnięte z godła.


Po raz pierwszy kolor biały i czerwony został uznany za barwę określającą polską narodowość 3 maja 1792 r., a więc w czasie uchwalenia konstytucji. W trakcie obchodów 1. rocznicy wejścia w życie tego ważnego dokumentu, damy - chcąc podkreślić swe przywiązanie do polskości, wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, panowie natomiast nałożyli na siebie biało-czerwone szarfy.

Pierwsza prawna regulacja polskiej flagi została przyjęta uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r. W myśl tejże uchwały kolor biały i czerwony przyjęto oficjalnie jako polskie barwy narodowe.

Niedługo jednak dane było się naszym rodakom cieszyć z tego faktu, ponieważ carowie rosyjscy wydali zakaz używania polskiej flagi. Ta - jako oficjalny symbol Polski - powróciła na stałe w chwili odzyskania przez nasz kraj niepodległości, czyli w listopadzie 1918 r.

Wracając do genezy ustanowienia Święta Flagi, warto zaznaczyć, że początkowo - na mocy uchwały Senatu RP z 12 lutego 2004 r. 2 maja miał być obchodzony jako Święto Orła Białego. Zmiany kilka dni później dokonał Sejm RP, wprowadzając nazwę, która obowiązuje do dziś, czyli Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.


Mimo, że dzień ten jest świętem państwowym, 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Poza Polską, Święto Flagi (tzw. Flag Day) obchodzone jest m. in. w: Danii (15 czerwca), Meksyku (24 lutego), Argentynie (20 czerwca), Grecji (27 października), Izraelu (16 stycznia), Ukrainie (23 sierpnia) czy Indiach (7 grudnia).

Z okazji Święta Flagi często organizowane są parady czy manifestacje patriotyczne. Wielu Polaków wywiesza w swych oknach lub na elewacjach budynków flagi państwowe. Warto przy tym pamiętać, że prawidłowo zawieszona flaga (w przypadku ekspozycji w pionie) to taka, kiedy kolor biały znajduje się po stronie lewej dla patrzącego. Uzasadnione jest to tym, że flagę czyta się jak pismo: z góry na dół i od lewej do prawej.

Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz