07 kwietnia 2015

Na rudzkim moście zniknie ruch wahadłowy

Wymiana nawierzchni asfaltowej, nowe przejścia dla pieszych oraz wykonanie projektu nowego mostu wzdłuż drogi wojewódzkiej 919 w Rudach to część zadań, które w tym roku mają zostać wykonane na terenie naszej gminy.

O potrzebie wybudowania nowego mostu na ul. Rogera w Rudach powiadomił niedawno na spotkaniu w Raciborzu dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniew Tabor. Jak zaznaczył - mostu nie opłaca się remontować, gdyż i tak ma małą nośność. Według zapowiedzi szefa ZDW, nie tylko budowa mostu wejdzie w zakres projektu, ale i przebudowa układu komunikacyjnego (przypomnijmy, że od kilku lat na moście obowiązuje ruch wahadłowy, a piesi poruszają się po wybudowanej specjalnie dla nich kładce). Realizacja inwestycji ma się rozpocząć po otrzymaniu dokumentacji projektowej.


Budowa mostu to nie jedyna inwestycja w tym rejonie. Kilkanaście metrów za mostem na Rudzie, przy zjeździe na ul. Dworcową w kierunku Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej ma zostać wykonane przejście dla pieszych. Wspomniana DW 919 jest bowiem drogą o wysokim natężeniu ruchu, co sprawia, że przejście np. z ul. Krótkiej na Dworcową w przypadku braku "pasów" nie należy do bezpiecznych. Z pozostałych prac naprawczych wspomnieć należy jeszcze o wymianie nawierzchni na skrzyżowaniu ul. Rogera z Rybnicką.


Remonty dróg realizowane będą również w Kuźni. Jednym z nich będzie naprawa nawierzchni na skrzyżowaniu ulic Arki Bożka i Kościelnej w kierunku cmentarza. Do skutku ma zostać też doprowadzona (a wielokrotnie odkładana) sprawa wykonania przejścia dla pieszych u zbiegu ul. Działkowców, Raciborskiej i Klonowej. Naprawie zostanie poddany także chodnik wzdłuż ul. Rudzkiej (część, na którym w ubiegłym roku wycięto lipy). Jak powiadomił nas burmistrz Paweł Macha - po rozmowach z Zarządem Dróg Wojewódzkich ustalono, że zadanie te będą realizowane jeszcze w tym roku.


Modernizacja (wymiana brakujących odcinków pasa drogowego) ma dotyczyć ponadto ul. Topolowej (droga powiatowa). Realizacja zadania ma przebiegać w ramach porozumienia ze starostwem powiatowym w Raciborzu oraz kopalnią piasku "Kotlarnia". Prowadzone są ponadto rozmowy wspólnego remontu chodnika w ciągu tej drogi.

Inne inwestycje drogowe są w trakcie ustaleń. Zakres remontów na terenie gminy ustalany będzie po zaakceptowaniu wolnych środków w budżecie na koniec każdego miesiąca.


Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz