08 maja 2014

O bohaterach wierszy Jana Brzechwy wiedzą wszystko [FOTO]

Występy artystyczne, wyłonienie zwycięskich prac oraz wręczenie nagród to elementy, które towarzyszyły podsumowaniu Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. "Bohaterowie wierszy Pana Brzechwy", który odbył się w czwartkowe przedpołudnie w przedszkolu w Turzu.
Organizatorem konkursu była Miejska Bibliotek Publiczna w Kuźni Raciborskiej oraz Oddział Zamiejscowy w Turzu Przedszkola nr 1 w Kuźni Raciborskiej. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: burmistrz Kuźni Raciborskiej Rita Serafin, poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek i poseł do PE Bogdan Marcinkiewicz.

 
Głównym założeniem konkursu, który został ogłoszony w połowie marca br. była promocja naszej gminy, przedszkola oraz działalności MBP na arenie ogólnopolskiej. Inne cele konkursu to m. in. inspirowanie zainteresowań plastycznych oraz promocja uzdolnionych twórców, rozwijanie zainteresowań literaturą dziecięcą i poznanie twórczości Jana Brzechwy.

Na konkurs napłynęło 140 prac z 40 przedszkoli z całej Polski. Wśród nich znalazły się prace z Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Gdyni, Warszawy, Radomia, Nowego Targu, Szczyrku, Wałbrzycha, Stargardu Szczecińskiego i wielu innych miejscowości.


Nim jednak przystąpiono do wyłonienia zwycięzców, przedszkolaki z Turza zaprezentowały przybyłym do Turza gościom słowno-muzyczny program artystyczny ściśle związany z twórczością Jana Brzechwy. Warto także podkreślić, że uroczystość powiązana była z Dniem Bibliotekarza i Bibliotek, który obchodzony jest co roku 8 maja.

 
Po występach zaproszeni goście (burmistrz Serafin, przedstawicielka biura poselskiego B. Marcinkiewicza, panie bibliotekarki, sołtys Turza Marcelina Waśniowska oraz dyrektor Renata Domańska) przeszły do korytarza, w którym wyeksponowano wszystkie nadesłane prace. Zadaniem pań był wybór trzech najładniejszych prac oraz dwóch wyróżnień w podziale na dwie kategorie wiekowe: 3- i 4- oraz 5- i 6-latków.

Wybór nie należał do łatwych, bo ilość prac i technika ich wykonania była bardzo zróżnicowana. Niemniej jednak po krótkiej naradzie zdecydowano, że w kat. wiekowej 3- i 4-latków I miejsce otrzymuje Agata Matela z Gminnego Przedszkola nr 2 w Trzciance, II miejsce przyznano Zuzannie Ogonowskiej z Przedszkola Publicznego nr 10 w Radomiu, a III nagroda powędruje do Alicji Gąsior z Niepublicznego Przedszkola "Smerfy" w Krakowie. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Aleksander Szwed z Przedszkola nr 19 w Radomiu oraz Klara Mikrut z Miejskiego Przedszkola nr 1 im. H. Ch. Andersena w Katowicach.


W kat. wiekowej 5- i 6-latków miejsca od I do III otrzymali: Agatka Domasik z Niepublicznego Przedszkola im. Dzieciątka Jezus w Kętach, Maja Sacher z Oddziału Przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 21 w Wałbrzychu oraz Weronika Marek z Publicznego Przedszkola w Szczyrku. Wyróżnienia zaś przyznano: Weronice Rutkowskiej z Gminnego Przedszkola nr 2 w Trzciance i Martynce Winiarczyk z Niepublicznego Przedszkola im. Dzieciątka Jezus w Kętach.

Wszystkie nagrodzone prace, a także te, które dotarły na konkurs będzie można wkrótce obejrzeć w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej. O terminie wystawy powiadomimy niebawem.


Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz