13 lutego 2014

O statystyce urodzeń i zgonów słów kilka...

Przed kilkoma dniami zamieściliśmy na naszej stronie statystykę dot. urodzeń i zgonów w naszej gminie. Tym razem nie było tam imion i nazwisk, a wyłącznie tabela zawierająca dane liczbowe.
Zmiana wywołała niemałe zdziwienie, wywołując jednocześnie falę krytyki, nie tylko pod adresem redakcji, ale i Urzędu Miejskiego, skąd co miesiąc otrzymywaliśmy dane statystyczne. By wyjaśnić zaistniałą sytuację, udaliśmy się do magistratu na rozmowę. Odpowiedzi udzielił nam sekretarz UM Dominik Klimanek:

W związku z zapytaniem ze strony Redakcji portalu tylkokuznia.info dotyczącym możliwości przekazywania informacji zawierających imiona i nazwiska osób ujętych w statystyce urodzeń i zgonów w Gminie Kuźnia Raciborska w poszczególnych miesiącach roku, informuję:

Zasady udostępniania danych osobowych, gromadzonych w zbiorach meldunkowych Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej, reguluje Ustawa z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zmianami). Art. 44 h tej ustawy, ogranicza katalog podmiotów, którym może być udostępniona informacja zawarta w zbiorze meldunkowym (w tym informacja dotycząca urodzeń i zgonów) oraz wprowadza szczególne warunki jej uzyskania. Katalog ten nie obejmuje podmiotów działających na podstawie prawa prasowego ani podmiotów korzystających z prawa do informacji na podstawie Ustawy z 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zmianami). Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniom wynikającym z przepisów prawa, przede wszystkim z prawa do prywatności oraz z prawa powszechnej ochrony dóbr osobistych, w tym kultu po zmarłej osobie bliskiej, w którym to przypadku członkowie rodziny mogą sobie nie życzyć, aby podawano do wiadomości publicznej dane osobowe ich bliskich.

4 komentarze:

 1. Panie Sekretarzu ! Robiło się od lat, nie chcę komentować,
  I jakoś nikt nie miał żadnych uwag , czy to była jedna gazetka , czy druga !Proszę nie pisać o prywatności !!! Żenada !

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie sekretarzu proszę się dokształcić(na to nigdy nie jest za późno)- tylko imię i nazwisko-to nie dane osobowe!!! A takie informacje o osobach które odeszły są we większości gazet w Polsce(lokalnych). Proszę sobie sprawdzić, odrobinę dobrej woli brakuje:-(

  OdpowiedzUsuń
 3. no to spadnie wam poziom "ogladalnosci", bo wiekszosc wchodzila tylko po to.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tu wchodzę po nie zafałszowane wiadomości na temat miejsca w którym większość z nas się urodziła mieszka i traktuje jak ojczyznę.Jest jeszcze jeden portal z nazwy nasz ,ale jednak chyba cudzy bo niestety grafomańskie teksty na nim zamieszczone nie dotyczą tego miejsca ani żadnego innego z naszej gminy.Są to teksty ocenzurowane i do tego o niczym.Taki tam intelektualny ugór na który szkoda czasu.Ilość wejść na ww. generuje admin.

  OdpowiedzUsuń