31 lipca 2013

Z redakcyjnej poczty: Strefa zamieszkania a bezpieczeństwo pieszych

Na adres redakcyjnej skrzynki przyszedł list jednego z Czytelników naszego portalu, w którym zwraca on uwagę na zagrożenia, jakie czyhają na mieszkańców w strefie zamieszkania ze strony osób poruszających się pojazdami zmechanizowanymi.
Od pewnego czasu da się zauważyć jak nasza policja napiętnuje spożywających alkohol w miejscach publicznych, co oczywiście w myśl przepisów jest zabronione, ale co dalej? Mam teraz na myśli sprawy, o które też musi zadbać Policja: mianowicie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a w szczególności w terenie zamieszkałym tzn. pomiędzy znakami D-40 a D-41, które to oznaczają początek i koniec strefy zamieszkania, gdzie obowiązują szczególne przepisy związane z bezpieczeństwem, a których nagminnie kierowcy nie przestrzegają. I tu zaczyna się rola Policji, aby wyegzekwować takie postępowanie, bo jeżeli w grę wchodzi zdrowie i życie ludzkie, to powinno to być dla Policji priorytetem, a nie uganianie się za drobnymi pijaczkami.

Znak D-40 - strefa zamieszkania

Zgodnie z art. 2 ustawy z 20. 06. 1997 r. "Prawo o ruchu drogowym" (Dz. U. Nr 108, poz. 908 z późn. zmianami) "strefa zamieszkania" jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31. 07. 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393), określa w § 58 definicję znaku D-40 "strefa zamieszkania". Z przepisu tego wynika m. in., że umieszczone w tej strefie urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę (np. progi zwalniające) mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.

Szczególne zasady ruchu drogowego, o których mowa w definicji "strefy zamieszkania", to m. in.:

- prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami;
- możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej;
- prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h;
- zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.

Znak D-41 - koniec strefy zamieszkania

Mam prośbę, aby na łamach portalu ustosunkował się do tego problemu Komendant kuźniańskiego komisariatu. Pragnę dodać, że obywatele chcieliby darzyć Policję szacunkiem, ale na razie Policja na to nie zapracowała; po prostu nie czujemy się bezpieczni. Jest masa problemów, na które to Policja sama powinna zwrócić uwagę.

Wiadomo także, że planuje się remonty dróg osiedlowych. I tu kolejne pytanie - tym razem do władz naszego miasta: w czym tkwi problem, że do tej pory nie zainstalowano na drogach osiedla tzw. spowalniaczy? W innych miastach są, tylko w Kuźni Raciborskiej się nie da. Mam nieodparte wrażenie, że naszym władzom brak kompetencji, a przede wszystkim chęci.

Zdaniem wielu mieszkańców Osiedla, spowalniacze na naszych drogach pozwoliłyby czuć się nam bezpiecznie i naprawdę jest to lepsze rozwiązanie od kamer czy wzmożonych patroli policji.

Lekter

Od redakcji: W najbliższym czasie postaramy się w tej sprawie porozmawiać z Komendantem Komisariatu Policji oraz z władzami naszej miejscowości.

28 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze! I kolejna uwaga do naszej policji - jakim prawem jeżdżą radiowozem po ul. Piaskowej, która zgodnie ze stojącym znakiem na początku ulicy (od strony osiedla) informuje, że przeznaczona jest dla ruchu pieszego i rowerowego! Ostatnio w sposób perfidny policjanci jadący radiowozem zwrócili mi uwagę, gdyż szedłem całą szerokością ulicy wraz z rodziną nie dając im możliwości przejazdu! (nie jechali na sygnale - nie byli zatem pojazdem uprzywilejowanym!!!) Kpina! Panowie! Dawajcie przykład, a nie łamcie prawo. Następnym razem wykonam zdjęcie i poproszę o umieszczenie na niniejszym portalu - także takich sytuacji.

  Mieszkaniec osiedla

  OdpowiedzUsuń
 2. takich przykładów można by mnożyć na temat naszej POLICJI BOHATEROWIE uważają się Bóg wie za co nie chce mi się nawet przytaczać przykładów bo strony by było mało najlepszy chyba ubaw to mają jak spuszczą komus powietrze z rowera niejednokrotnie nie słusznie lub krąża koło białego domku jak sępy

  OdpowiedzUsuń
 3. ja wiem że to są [ stróże prawa ] ale na to co oni sobie pozwalają ostatnio to przechodzi ludzkie pojęcie przykład pełnoletni osobnik zrobił sobie zakupy w sklepie idzie sobie do domu spotyka PIESZY PATROL a oni co pytają go co on ma w tej torbie no ludzie złoci to my zaniedługo z paragonami na posterunek będziemy chodzić żeby sprawdzili czy nasze zakupy są ok PARANOJA

  OdpowiedzUsuń
 4. moim zdaniem to jest tak że na prawdę nikogo nie obchodzi tak naprawdę nasze bezpieczeństwo rząd z policji i np straży miejskiej robi maszynkę do robienia budżetowych pieniędzy karać karać jeszcze raz karać nie masz jedź do pracy za granice i zarób.
  pamiętajcie że każdego funkcjonariusza publicznego wypełniającego obowiązki służbowe możemy nagrać np telefonem policjanci wykorzystują naszą niewiedzę i jadom z nami jak im się podoba ich zachowanie pozostawia dużo do życzenia ale jak idą na emeryturę
  to z daleka każdemu cześć wołają w takim chorym kraju żyjemy że zwykły obywatel jest nikim.piszcie tu państwo co myślicie o naszej policji i władzach niech zobaczą jakie są nastroje społeczne osobiście jestem za tym aby znieść policji przywileje socjalne i do końca kryzysu bez premi.dziwi mnie tylko to że we wladzach miasta mamy co kadencja tych samych ludzi nic nie potrafią zrobić a tępy naród znowu ich wybierze ja pójdę na wybory i skreślę wszystkich ludzie robią nas jak chcą teraz zacznie się znowu szkoła nowe książki bo w tamtych z tamtego roku coś się pozmieniało a ty człowieku zapierdzielaj i płać rzygać mi się chce .panowie policjanci jedziecie na tym samym wózku co reszta społeczeństwa traktujcie ludzi z szacunkiem

  OdpowiedzUsuń
 5. JUŻ WKRÓTCE TRAFI KOSA NA KAMIEŃ I WTEDY PAN KOMENDANT SIĘ BARDZO ZDZIWI CO ROBIĄ JEGO PODOPIECZNI!!!!I WYJDZIE SZYDEŁECZKO Z......

  OdpowiedzUsuń
 6. tak tak BIAŁY DOMEK JEST NAJWIĘKSZYM ZAGROŻENIEM BEZPIECZEŃSTWA MIESZKAŃCÓW NA OSIEDLU!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. JUŻ WKRÓTCE POSTARAM SIĘ OPUBLIKOWAĆ JAK NASZA POLICJA PILNUJE PORZĄDKU NA OSIEDLU.AMEN

  OdpowiedzUsuń
 8. proponuję wszystkim jeżeli wyda wam się że funkcjonariusze zachowują się w stosunku do was nie tak poproście o nazwisko i numer sł i piszcie skargi na piśmie nie bójcie się a jak was będą chcieli przeszukać oczywiście tylko poproszę o protokół oczywiście z uzasadnieniem.na protokole będziecie mieli nazwiska i st i piszcie skargi nie płaczcie tylko brońcie się. w normalnym kraju policjant wchodzi do lokalu w mundurze ijak ma ochotę to pije kawę u nas niestety panie komendancie ludzie plują na was proponuję panie komendancie wprowadzić plan jak policja ma wyrobić sobie u ludzi szacunek bo jak na policjanta mówią ludzie pies to jak nazywają jego żonę a jak dziecko
  a może warto doprowadzić do tego żeby ludzie mowili np.o to jest ten fajny aspirant co mi pomógł.policjant ma wzbudzać respekt u przestępcy a u normalnego czlowieka szacunek nie możecie każdego człowieka traktowac z góry jak potencjalnego przestępce mam nadzieje że odważy się pan zabrać głos w tej dyskusji rozumiem że góra naciska wyniki wyniki ale nie po najniższej lini oporu szkoda paliwa ludzie widzą jak kogoś tłuką to was niema
  za to uganiacie się za piwoszami jak byście nic innego nie potrafili
  Do wszystkich jak widzicie złe zachowanie policjantów filmujcie to

  OdpowiedzUsuń
 9. NARESZCIE KTOŚ PODJĄŁ TEN TEMAT BO TO CO [POLICJA]WYPRAWIA W KUŻNI TO NIE JEST PILNOWANIE PORZĄDKU!!!!I NIECH NIECH PANOWIE SOBIE NIE MYŚLĄ ŻE SĄ PĘPKAMI KUŻNI BO PRAWDA JEST NAPRAWDĘ INNA!!!JUŻ NIE DŁUGO [WŁADZA]SIĘ PRZEKONA!!!!POZDROWIENIA Z KAMIENIA!!!MŁODZIEŻ Z KUŻNI RACIBORSKIEJ!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja pochwalę Policję, bo nareszcie ich widać w dzień i w nocy. Kiedyś tak nie było i mieliśmy co noc syf. Co do prędkości na osiedlu to proponuję stanąć co parę dni z suszarką i problem szybko zniknie.

  OdpowiedzUsuń
 11. oho miało być o bezpieczeństwie na osiedlowej drodze
  a tu 100% negatywów na pracę policji dla czego?
  myślę że dla tego że jest to olbrzymi problem bagatelizowany przez zarówno policje jak i władze miasta bo jeżeli ktoś porusza się z prędkością grubo przekraczającą dozwolone 20km/h w miejscu gdzie może znajdować się dziecko poniżej 7 roku życia to jest to potencjalny zabójca tak jak pijany kierowca panowie policjanci to jest problem którym musicie się zająć
  nie róbcie z siebie pośmiewiska uganiając się za pijącymi piwo po krzakach bo to jest problem o małej społeczne szkodliwości tu proponuję panu komendantowi niech zrobi wam małą kartkówkę jak w podstawówce i sprawdzi waszą wiedzę odnośnie przepisów obowiązujących pomiędzy znakami D-40 a D-41
  wiem że już wszyscy strasznie nienawidzą policji ale proponuję powrócić do merytorycznej dyskusji
  tematem było bezpieczeństwo na drodze osiedlowej

  OdpowiedzUsuń
 12. od razu widac ze pisal to fanatyk PiS-u. niebezpiecznie jest tu na osiedlu ? a ile to bylo ostatnio tu wypadkow ? hmm...zero?

  OdpowiedzUsuń
 13. nie nie jestem fanatykiem pisu PO czy innej hołoty ale mam dzieci o które się martwię a ty pewnie należysz do tych co lubią sobie na gaz nacisnąć
  są konkretne przepisy więc trzeba je respektować.postrzeleń też nie było dawno w kuźni więc dajmy wszystkim pozwolenie na broń przecież w kuźni do siebie nie strzelają zobaczysz ile za tydzień będzie ciężko rannych masz ograniczony tok myślenia

  OdpowiedzUsuń
 14. Wystarczy zaniechać remontu drogi , po co spowalniacze?.Tam się n i e d a jechać szybciej.To są kolejne idiotyzmy?

  OdpowiedzUsuń
 15. TRZEBA ZROBIC PROTEST !!!!!!!!!!!!!!! A SUSASZREK TO CHYBA NIE MAJA W KUZNI!! WAZNE ZE MAJA NA BENZYNE I NA LANSOWANE SIE KABARYNA PO OSIEDLU!! g.j. z kabaryny kazdy z was sie smieje !!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. pilnowanie białego domku i ławki koło kamienia to priorytet!!!!no i na obiad radiowozem też trzeba zajechać !!!!!to jest pilnowanie porządku w ......

  OdpowiedzUsuń
 17. ten list to bełkot i brednie. widać ze pisał go jakiś oszołom który chce tylko namieszać. po co stopery? przecież przejeżdża tą ulica kilkadziesiąt autobusów dziennie. jeszcze tego brakuje zęby na Świerczewskiego policja mierzyła prędkość i wystawiała mandaty. może jeszcze maja postawić fotoradar?

  OdpowiedzUsuń
 18. Zapraszam Władzę na ulicę Rudzką z suszarką co jakiś czas. Zobaczycie jak tiry zapierdzielają. Kiedyś któryś na zakręcie nie wyrobi i w lewiatanie zaparkuje... Przy okazji wielu kierowców wjeżdzających pod zakaz koło hotelu, a dzieciaków sporo choć to wina rodziców że maluchów nie pilnują.

  OdpowiedzUsuń
 19. gdzie ten koleś widział kilkadziesiąt autobusów dziennie jakis problem z wyobraźnią masz.
  a co do tirów to jest kolejny temat którego policja zdaje się nie zauważać bo poco przecież najłatwiej robi się wyniki ścigając pijących piwo po krzakach.
  Może kiedyś rozpędzony TIR wjedzie do radiowozu zginie dwóch funkcjonariuszy na służbie media podchwycą temat i ktoś w końcu zrobi z tym porządek takiego zdarzenia oczywiście nie życzę nikomu
  współczuje mieszkańcom Rudzkiej,macie tam przejście dla pieszych zbierzcie się kiedyś zróbcie mały protest spacerując po pasach nikt wam nic nie zrobi
  a wtedy Tirowcy zobaczą jak to jest no i może ktoś wymusi na policji żeby zrobiła z tym porządek

  OdpowiedzUsuń
 20. kolego ty wiesz co to jest TIR ?????

  OdpowiedzUsuń
 21. Tak wiem .ale przyjelo sie potocznie nazywac tak auta ciezarowe z naczepom ok 35 ton rozpedzonych do 70 /h wiesz jaka to energia myslisz ze na 30 m to zaczymasz

  OdpowiedzUsuń
 22. koles z 2 sierpnia 2013 14:18 ma slaba wyobraznie a zarzuca cos innym. moze i jezdza tylko 3 autobusy ale po kilkanascie razy dziennie przejezdzajac przez ta ulice. juz widze jak dlugo wytrzymaja te stopery. zreszta po co maja teraz dawac stopery jak za niedlugo bedzie remont drogi?

  OdpowiedzUsuń
 23. A co z "wannami", które jeżdżą na piaskownie? Większość tych do Budzisk, zamiast koło Rafametu wali Topolową i przez całe Siedliska, a nikt z tym nic nie robi. Prędkość, którą się poruszają, też nie można nazwać przepisową. Tłuką się tak, że całe chałupy się trzęsą. No i jak te nasze drogi mają potem wytrzymać? Ile miasto ma profitów z istnienia tych piaskowni, a ile kosztują drogi? Czy jakiś idiota z urzędu zastanowił się nad tym kiedyś? Panowie (za przeproszeniem) policjanci: zamiast latać za pijącymi piwo, ruszylibyście dupy i spędzili chociaż jeden dzień na drodze z Kuźni do Siedlisk i doprowadzili ruch do porządku.

  OdpowiedzUsuń
 24. KOLEJNY ZNAWCA WANNY NA PIASKOWNIE ??!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 25. ze spowalniaczami to chodzi o to żeby nasze wladze nie zrobiły najpierw remontu z potem pruły droge żeby coś zainstalować bo z nimi tak jest a tak na prawde
  to spowalniacz powinien być na przejściu do szkoły i przedszkola na razie wyśmienicie zastępują go dziury w drodze a co do autobusów to mam je gdzieś mogły by przez osiedle nie jeździć w ogóle.
  Po to jest takie forum żeby ogół ludzi mógł się wypowiedzieć co myśli o danej sprawie
  jedni piszą z sensem drudzy bez
  najprościej pisać bo mam komputer to pisze ale uzasadnić to już nie wiem o co kaman
  widać jednak że większość jest niezadowolona
  pamiętajmy jednak że mamy tak dzięki naszym władzom
  na które co wybory głosujemy a oni nas mają za każdym razem po wyborach gdzieś

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam
  i popieram obywateli ze boja się o bezpieczeństwo swe i innych ale jak wiadomo nasze władze i oligarchowie naszej gminy mogą łamać przepisy do woli
  Mianowicie że stają na chodnikach obok Manhattanu ( obok kebaba ) że nie zawsze jest możliwość przejścia do sklepu
  Tak samo na ulicy Świerczewskiego 4a postawiono znaki zakazu za wyjątkiem mieszkańców i dostawców do sklepu a tam wolno amerykanka kierowcy robią sobie skróty nawet nasz służbowy wóz policyjny mnie uczono że jak nie w akcji tylko jada sobie to ich też prawo dotyczy
  Więc jak się tego tam nie przestrzega to poco utopiono kasę na znaki takich przypadków można mnożyć w naszej gminie

  OdpowiedzUsuń
 27. HALO HALO TO NIE POLICJA, TO NADAL MILICJA.

  OdpowiedzUsuń
 28. Zamiast tego dziwacznego skrzyżowania które jest zrobione obok targu wystarczyło by dac progi zwalniające, a tak to jest problem mijania gdy jedzie wiekszy samochód z na przeciwka i dużo taniej by to wyszło.

  OdpowiedzUsuń