26 lipca 2013

Remont ul. Świerczewskiego w sierpniu

Nie w lipcu, a dopiero w połowie sierpnia mogą rozpocząć się prace remontowe na jednej z głównych dróg na kuźniańskim osiedlu. W czwartek gmina podpisała z wykonawcą stosowną umowę.
Pod koniec czerwca Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej ogłosił przetarg na realizację zadania pn. "Modernizacja drogi gminnej - ul. Świerczewskiego w Kuźni Raciborskiej". Przetarg, do którego przystąpiły cztery firmy, rozstrzygnięto w ubiegłym tygodniu. Ceny, jakie przedstawiły zgłaszające się przedsiębiorstwa wahały się między 207 a 280 tys. zł. - Wybrana została oferta najtańsza, w której wykonawca spełnił wszystkie warunki postawione w procedurze przetargowej - mówi Wojciech Błajda, kierownik wydziału inwestycji w kuźniańskim urzędzie.


Prace realizowane będą przez firmę "Transkom" z Jaryszowa (pow. strzelecki, gm. Ujazd w woj. opolskim). Realizacja zadania przewidziana jest na 60 dni i - co bardzo istotne - przy całkowitym zamknięciu modernizowanego odcinka z ruchu. - Pociąga to za sobą konieczność uzyskania przez wykonawcę w starostwie powiatowym stosownego zezwolenia na zmianę trasy kursowania raciborskiego PKS. Ta procedura sprawi, że prace będą mogły się rozpocząć nie wcześniej niż za około 3 tygodnie - dodaje szef referatu inwestycji.

Modernizacji podlegać będzie odcinek o długości 130 m. Rozpocznie się on w miejscu ukończenia prac związanych z modernizacją skrzyżowania ulic Świerczewskiego i Moniuszki, a zakończy na wysokości ogrodzenia terenu Przedszkola nr 2. W zakres prac wejdzie całkowita wymiana podbudowy drogi wraz z nawierzchnią, modernizacja wjazdów na parkingi i skrzyżowań: z odgałęzieniem ul. Świerczewskiego oraz z ul. Bohaterów Westerplatte. Wymienione zostaną ponadto krawężniki (chodnik zostanie tylko odtworzony). Modernizacja zakończy się wykonaniem oznakowania pionowego i poziomego wraz z biało-czerwonym przejściem dla pieszych przy przedszkolu, które zostanie wykonane z masy chemoutwardzalnej.


Bartosz Kozina

Od redakcji: Środki pieniężne, jakie gmina zebrała na opisany wyżej cel oscylują w granicach 240 tys. zł. Ich zgromadzenie nie było sprawą prostą. Przypomnę chociażby sytuację sprzed kilkunastu tygodni, kiedy to sołtys Rudy, dowiedziawszy się o zabraniu funduszy z planowanego remontu ul. Leśnej, zagroził podczas sesji, że złoży wniosek o wyłączenie wsi z gminy Kuźnia Raciborska. Sama modernizacja jest ponadto zadaniem dość kosztownym. Musi więc zostać podzielona na etapy. Według zapewnień władz, kontynuacja prac miałaby być realizowana w przyszłym roku. Tak to przedstawiła na początku lipca burmistrz Rita Serafin: - Będziemy dążyć, by zadanie to wprowadzić do tzw. "schetynówek" (mowa o pozyskaniu funduszy z programu rządowego - przyp. aut.). Dokumentację zechcemy przygotować na listopad, tak, aby można było później przystąpić do remontu pozostałego odcinka ul. Świerczewskiego (w tym połączenie z drogą wojewódzką nr 922) wraz z ul. Moniuszki - zaznacza burmistrz. - Czy uda się przebrnąć wszystkie procedury i uzyskać dofinansowanie - trudno dziś powiedzieć. Niemniej - niezależnie od tego, czy otrzymamy wsparcie z zewnątrz, czy nie - będziemy stopniowo postępować z pracami remontowymi, tym bardziej że jest to strategiczny odcinek na miejskim osiedlu. A stan drogi jest doprawdy krytyczny - podsumowuje R. Serafin.

7 komentarzy:

 1. KPINA I ŚMIECH NA SALI!!!!!!!!!!!!!!!!!
  A co z resztą tej FATALNEJ drogi!???
  Może wypowie się ktoś kompetentny...

  OdpowiedzUsuń
 2. Kpina Kpina i jeszcze raz kpina !!

  OdpowiedzUsuń
 3. dlaczego tak drogo i tylko taki odcinek?

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurde, kto w Kuźni ciągle z uporem maluje te pasy w strefie zamieszkania? One są przecież zbędne, bo pieszy może wyjść na jezdnie gdzie chce i to kierowca musi mu ustąpić. Policja nie opiniuje tych planów czy co?

  OdpowiedzUsuń
 5. jak będą jeździły autobusy? :/

  OdpowiedzUsuń
 6. A co z poszerzeniem wjazdu na Raciborską ?? Przecież tam ledwo dwa samochody się mieszczą, niem mówiąc już co dzieje się kiedy mija się tam autobus i inny pojazd.

  OdpowiedzUsuń
 7. już końcówka sierpnia, a remontu jak nie było, tak nie ma. nic tylko idiotów z ludzi robią. za chwilę opublikujecie art, że remont zacznie się w połowie września

  OdpowiedzUsuń