06 maja 2013

Najmłodsi kuźnianie przenieśli się do krainy zabawek

A to za sprawą przedstawienia pt. "Niegrzeczna Ewelina", które odbyło się w poniedziałek, 29 kwietnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.
Autorką spektaklu jest Elżbieta Bednarczyk - pisarka i aktorka teatralna, znana dzieciom z takich bajek, jak "Kłótnia w tornistrze", "Chciwy niedźwiadek" czy "Zimowa przygoda królika". To była jej kolejna wizyta w naszej gminie, ale pierwsza, na którym wystawiła jedną ze swoich sztuk teatralnych. Poprzednie pobyty miały charakter spotkań autorskich, które odbyły się m. in. w Turzu (Oddział Zamiejscowy Przedszkola nr 1 w Kuźni), Budziskach (Społeczna Szkoła Podstawowa), a także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kuźni Raciborskiej.

Skąd pomysł na zorganizowanie tego typu spotkania? - Wszystko zaczęło się od e-maila, jaki przyszedł na adres biblioteki od pani Elżbiety - mówi Ireneusz Wojcieski. Początkowo umówiliśmy się na jedno spotkanie. Kiedy zauważyliśmy, że się spodobało, postanowiliśmy ten temat kontynuować i to nie tylko pod kątem spotkań autorskich, ale przedstawienia - dodaje dyrektor MBP. Współorganizatorem przedstawienia była kuźniańska biblioteka, a udział w nim wzięły dzieci z Przedszkola nr 1 i nr 2 w Kuźni Raciborskiej oraz młodsze klasy ze Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej.


Sztuka pt. "Niegrzeczna Ewelina" niesie za sobą - podobnie jak inne wydawnictwa autorstwa E. Bednarczyk - stosowne przesłanie. W omawianym przypadku główną bohaterką jest kilkuletnia dziewczynka, która postanawia pozbyć się swoich zabawek w momencie, gdy te się jej już znudziły. Ewelina nie zdaje sobie jednak sprawy, że kiedy nikt nie widzi, zabawki ożywają i - tak jak ludzie - potrafią odczuwać ból czy emocje. Wykorzystując sen właścicielki, postanawiają się na niej odegrać. Sprawczynią tego stanu rzeczy jest pewna wróżka (gra ją sama Elżbieta Bednarczyk), która postanawia w ten sposób dać nauczkę małej dziewczynce i zmusić do poprawy swojego zachowania. W rolę niegrzecznej dziewczynki wcieliła się 9-letnia Julia Giero, dla której występ na deskach MOKSiR-u był scenicznym debiutem.


- Dzieci muszą wiedzieć, co jest dobre, a co złe. W obecnym świecie wiele pozytywnych aspektów zaczyna się zatracać - powiedział po przedstawianiu pani Elżbieta. - Poprzez swoją sztukę pragnę pokazać, że dzieci coraz częściej nie szanują tego, co mają i to niezależnie od tego, czy rodziców stać na zakup danej zabawki, czy nie. Jeśli nie zmienią swojego zachowania, w przyszłości mogą nie mieć przyjaciół - dodaje autorka. E. Bednarczyk podkreśliła również, że za pośrednictwem przedstawień czy bajek chce budować dobre relacje pomiędzy rodzicami a dziećmi.


Na stałe autorka mieszka w Australii. Opowieść o tym najmniejszym kontynencie jest - obok prezentacji bajek - jednym z punktów wielu spotkań autorskich. Dzieci pytają wówczas o przyrodę, klimat oraz codzienne życie. - Tam nie ma takiej gonitwy, jaką spotyka się w Polsce. Nie tylko dorośli mają więcej czasu dla siebie, ale również i najmłodsi mają więcej czasu na dzieciństwo. U nas daje się zauważyć strach przed tym, co czeka nas w przyszłości. To z kolei przekłada się na złe relacje pomiędzy rodzicami a dziećmi - mówi pani Elżbieta. - Chciałabym, żeby dzieci miały właściwe spojrzenie na świat, a o takie wychowanie w dobie ciągłego pośpiechu jest trudno. Nieraz mam wrażenie, że dzieciom brak jest rodzinnego ciepła. Gdy młode pokolenie widzi, jak człowiek staje przeciwko drugiemu człowiekowi, rodzą się w nim postawy egoistyczne - podkreśla pisarka.


Jak zaznacza dyrektor kuźniańskiej książnicy, nie było to ostatnie spotkanie młodych mieszkańców z Elżbietą Bednarczyk. - Intensywnie myślimy nad kontynuacją spotkań autorskich czy przedstawień. Niewykluczone, że z pisarką spotkać się będą mogły wkrótce najmłodsi mieszkańcy Rud - powiedział na koniec Ireneusz Wojcieski.

Bartosz Kozina

3 komentarze:

  1. SUPER WYSTĘP!:) SAMA W NIM WYSTĘPOWAŁAM JAKO NIEGRZECZNA EWELINA!:) POZDRAWIAM!:) AUTOGRAFY DOSTĘPNE NA ALLEGRO.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super występ weszłam na allegro i nie było twojego autografu;) jak przeczytasz napisz komentarz!!!:)

    OdpowiedzUsuń