16 sierpnia 2011

"Kamrad" przyjacielem seniora

"Kamrad" (z niem. "Kamerad" = "towarzysz") to nazwa nowych, trójkołowych rowerów, jakie od kilku tygodni składane są w Kuźni Raciborskiej.


Trójkołowe rowery nie były dotąd często spotykanym środkiem transportu na terenie naszej gminy. Pojazd został skonstruowany głównie z myślą o osobach starszych, mających problemy zdrowotne (urazy kręgosłupa, schorzenia kończyn dolnych) w celu ułatwienia im poruszania się po miejskich drogach.


Importerem trójkołowców jest firma "Trade J. Macha", a osobą, która zajmuje się sprzedażą oraz częściowo montażem rowerów jest Łukasz Kubacki. Pomysłodawcą sprowadzenia tego typu rowerów w nasze okolice jest natomiast mąż p. Joanny (właścicielki firmy). Sygnał z kolei wyszedł od Pani Magdaleny Motysek, której stan zdrowia nie pozwala na sprawne poruszanie się o własnych siłach.


I choć "Kamrad" dopiero wchodzi na nasz rynek, trójkołowy rower nie jest nowością na kuźniańskich ulicach. Prototypem od ponad roku porusza się - i to z dużym powodzeniem - wspomniana wyżej M. Motysek (na zdj. poniżej). - Dzięki temu rowerowi mogę niemal w każdej chwili się zatrzymać i odpocząć, w ogóle z niego nie schodząc. Do czasu, gdy poruszałam się na dwóch kołach, było to - zwłaszcza przy moich dolegliwościach (bóle w biodrach i w kolanach) - utrudnione, gdyż trzeba było z roweru zeskoczyć, szczególnie w chwili, kiedy zbliżałam się do skrzyżowania, a droga nie była wolna. Wcześniej też zaliczyłam kilka (niegroźnych na szczęście) upadków. A dzięki trzem kółkom mogę się zatrzymać, nie schodząc z roweru.


Początki - jak zaznacza ta niemłoda już dziś mieszkanka Kuźni - nie były łatwe. - W pierwszej chwili myślałam, że nie będę na nim jeździć (inaczej rozłożony jest środek ciężkości - dop. red.). - Aby przywyknąć do nowego środka lokomocji, technikę jazdy ćwiczyłam na szkolnym boisku. Dziś - z perspektywy kilku miesięcy mogę powiedzieć, że nie zamieniałabym tego pojazdu na żaden inny - dodaje Magdalena Motysek.


Firma jest bezpośrednim importerem kompletów części do montażu, jak również zleca produkcje własnych pomysłów na drugim końcu świata. "Kamrad" wyposażony jest w dwa koszyki (mały z przodu i duży w z tyłu), sześciobiegową przerzutkę "Shimano", światełka odblaskowe oraz lampki ledowe. Rower można zmontować np. przy pomocy sąsiada lub poprosić o złożenie pojazdu na warsztacie (odbiór we własnym zakresie). Koszt pojazdu wynosi 1350 złotych.


"Kamrad" to rower, na którym senior będzie bardziej bezpieczny. Pozwala na uniezależnienie się od pomocy z zewnątrz. Nie trzeba czekać na wnuka lub syna czy córkę po to, aby zaopatrzyć dom w ciężkie zakupy lub plony z działki. Prócz dojazdu do sklepu czy kościoła, może - jak podkreśla Pani Magdalena - służyć jako przyrząd do gimnastyki dla starszych osób. A ruch z kolei pomaga w rehabilitacji i powiększa praktyczny zasięg osoby na co dzień pozostającej w domu ze względów zdrowotnych.


Rowery dostępne są w czterech kolorach: czarnym, czerwonym, niebieskim i srebrnym. Zainteresowani nabyciem trójkołowego roweru, proszeni są o kontakt telefoniczny. Dzwonić można pod numer +48 500-55-44-36.

   

Dane techniczne "Kamrada":

- koła o średnicy 24 cali (obręcze aluminiowe)
- hamulec przedni alu v-break (ręczny)
- hamulec tylny bębnowy (ręczny)
- szerokość: 78 cm
- długość: 182 cm
- waga: 27 kg
- w rowerze możliwa regulacja siodełka i kierownicy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz