06 kwietnia 2011

Kulturalności - Kwiecień 2011

9 kwietnia 2011 r. (sobota), godz. 12:00

III spotkanie z cyklu pozytywnych warsztatów fotograficznych
Po raz kolejny do Kuźni zawita Stowarzyszenie Fotograficzne "POZYTYW". Tym razem warsztaty poprowadzi Marcin Liberski - absolwent wydziału filologii słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie oraz wydziału artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracuje jako niezależny fotograf i nauczyciel fotografii w Katowicach.

Warsztaty rozpoczną się wernisażem wystawy fotografii prelegenta pt. "Pielgrzymi kalwaryjscy".

Miejsce: sala wystawowa MOKSiR
wstęp: 10 zł

***

13 kwietnia 2011 r. (środa), godz. 20:30

Apel Poległych

13 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Uchwalony został 4 listopada 2007 roku poprzez Aklamację Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Jest to również czas, w którym wspominać będziemy 66. rocznicę wywózki górników Górnego Śląska do morderczej pracy w kopalniach ZSRR.

Zapraszamy Państwa do uczczenia pamięci pomordowanych polskich oficerów i przywódców intelektualnych w 1940 r. W Katyniu, Miednoje i Charkowie. Chcemy również przywołać pamięć o tragedii śląskich rodzin dotkniętych grozą wywózki.

Z dala od politycznych sporów, chcemy pochylić się nad historią, nad tragicznym losem polskiego żołnierza, inteligenta, górnika. W poczuciu odpowiedzialności za kształtowanie postawy mądrego patriotyzmu, młodzież szkolna i harcerze zapraszają Państwa na uroczysty APEL POLEGŁYCH.

Spotkajmy się 13 kwietnia w świetle harcerskiego ognia, przy Dębie Katyńskim w Kuźni Raciborskiej. Zaproszenie Kierujemy do naszych parlamentarzystów, władz powiatu, władz wszystkich gmin powiatu raciborskiego, instytucji i organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu raciborskiego.

Plan uroczystości:
godz. 19:45 - przyjazd zaproszonych gości i delegacji (parking przy Szkole Podstawowej w Kuźni Raciborskiej)
godz. 20:15 - przemarsz w stronę Placu Zwycięstwa pod Dąb Katyński
godz. 20:30 - uroczysty Apel Poległych
godz. 21:15 - zakończenie uroczystości

Niech harcerski ogień wzbudzi nasz szczery patriotyzm i utrwali pamięć o tragicznych losach mieszkańców śląskiej ziemi.

Komendant Hufca ZHP Ziemi Raciborskiej hm. Marek Rybicki
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej mgr Maria Cieślik

Miejsce: Plac Zwycięstwa

***

17 kwietnia 2011 r. (niedziela), godz. 19:00

KONCERT - MATE.O AKUSTYCZNY

Mate.O - głos, gitara
Łukasz Pilch - gitara

Mate.O debiutował na scenie muzycznej w 1997 roku. Od tamtej pory nagrał 3 autorskie albumy: "Totalne uwielbienie" (1998), "Jesteś dobry dla mnie" (2002), "Zapominam siebie" (2006). W 2004 r. wydał singiel w wersji anglojęzycznej - "Acoustic Summer 04".

W 1999 r. rozpoczął międzynarodową działalność koncertową występując czterokrotnie w Stanach Zjednoczonych (dwukrotnie brał udział w solowych projektach wraz z Natalią Niemen, ostatni koncert w listopadzie br. w Chicago, wraz z Mieczysławem Szcześniakiem i Beatą Bednarz), Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii (listopad 2006), Czechach, Słowacji, Ukrainie, Białorusi.

Mate.O wielokrotnie występował z wieloma cenionymi polskimi artystami, m. in. Mieczysławem Szcześniakiem, New Life'M, TGD, Beatą Bednarz (Big Stars), Joachimem Menclem, Natalią Niemen, Deus Meus, Marcinem Pospieszalskim, Saruel, Arką Noego oraz z wieloma innymi.

Jego twórczość jest często wykorzystywana na płytach i koncertach m. in. chóru TGD (Trzecia Godzina Dnia), z którym od wielu lat występuje jako solista wraz z Mieczysławem Szcześniakiem i Beatą Bednarz, biorąc udział w telewizyjnych projektach pod kierownictwem Elżbiety Skrętkowskiej ("Szansa na sukces"). Można go było zobaczyć także w koncertach telewizyjnych pod kierownictwem muzycznym Marcina Pospieszalskiego oraz wspólnych występach z Arką Noego.
Muzykę zespołu można zaliczyć do nurtu pop-jazz. Ich twórczość nasycona jest ciekawymi pomysłami i aranżacjami oraz niebanalną oprawą tekstową. Każdy znajdzie tu coś fascynującego, niespotykanego i na pewno nie da się tej muzyki szybko zapomnieć.

Organizatorami koncertu są:
MOKSiR oraz KBCH Jeruzalem w Kuźni Raciborskiej

Miejsce: sala widowiskowa MOKSiR
Wstęp: 8 zł - przedsprzedaż
W dniu koncertu - 10 zł.

***

28 kwietnia 2011 r. (czwartek), godz. 19:00

KONCERT - LUXTORPEDA i...

LUXTORPEDA to z jednej strony solowy projekt LITZY, z drugiej - nowy zespół czterech przyjaciół, grających ze sobą już wcześniej w wielu wspólnych projektach: LITZY, KRZYŻYKA, KMIETY i DRĘŻMAKA. Projekt solowy - bo powstał z inicjatywy LITZY, z jego niezaspokojonej potrzeby czadowego grania, on jest wokalistą, autorem tekstów i mózgiem operacji, jednocześnie zespół - bo razem gramy i tworzymy utwory będącą wypadkową naszych muzycznych zainteresowań.

Z początkiem marca 2011 do LUXTORPEDY dołączył HANS - wspomagający wokalnie LITZĘ. Z HANSEM w składzie LUXTORPEDA kończy nagrywać debiutancką płytę, której premiera planowana jest na 9 maja 2011 r.

Przed koncertem przewidziany jest support w wykonaniu zespołu The Messis.

Miejsce: sala widowiskowa MOKSiR
Wstęp: 20 zł - przedsprzedaż
W dniu koncertu - 25 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz