13 października 2010

Nie przeniosą podstawówki

"Doszły mnie słuchy, że obecna władza z Panią Ritą Serafin na czele planuje przeniesienie Szkoły Podstawowej nr 1 do budynku ZSOiT. Na miejscu tzw. "starej szkoły" rzekomo ma się znajdować siedziba Urzędu Miasta. Czy to prawda?" - z takim pytaniem do redakcji zwróciła się jedna z Czytelniczek. Postanowiliśmy to sprawdzić.

- Takie plany nie są na razie czynione. Oczywiście Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych jest szkołą, która ma wciąż ubywającą liczbę uczniów i klas jest więcej niż młodzież, która tam pobiera naukę; mimo to, Szkoła Podstawowa, która ma parter zajęty przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy przy swoich 360 uczniach jest wypełniona - mówi burmistrz Rita Serafin.

Budynek podstawówki przeszedł niedawno solidny remont: wymieniono okna i centralne ogrzewanie, ocieplono dach, zmodernizowano sanitariaty. Obecnie dyrektor Maria Cieślik dąży do osuszenia fundamentów. Niemniej jednak - jak dodaje burmistrz - problem dwóch dużych obiektów szkolnych w Kuźni istnieje i niewykluczone, że przyjdzie czas, by się z tym zmierzyć.

- Teraz mówi się, że mamy tzw. "baby boom". Nie jest to może tak mocno widoczne u nas, ale odnotowujemy ustabilizowaną liczbę urodzeń dzieci (około 50 rocznie). Poza tym - do szkoły zaczynają powoli trafiać 6-latki, przez co podstawówka będzie miała już nie sześć, a siedem roczników - zaznacza R. Serafin. - Tak więc, jeżeli chodzi o szkołę podstawową, to myślę, że ta liczba uczniów się utrzyma - dodaje.

Przeniesienie podstawówki do budynku mieszczącego tak gimnazjum, jak i szkołę średnią, to - zdaniem burmistrz Serafin - temat, który prędzej czy później - wobec spadającego naboru do szkół ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych - będzie musiał zostać bardzo dokładnie przedyskutowany. - Dziś jednak takiej decyzji nie podejmujemy - podkreśla. 

7 komentarzy:

 1. Oby nigdy do tego nie doszło!!! Jak wy sobie wyobrażacie w jednej szkole prawie dorośli ludzie i małe dzieci. Nie róbcie jaj!!!! :angry: :angry: :angry:

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś nie było z tym problemów by do jednej szkoły chodzili dzieci zaczynając od 6-latków po młodzież starszą, także tym bardziej teraz, przede wszystkim ze względów ekonomicznych powinno pójść właśnie w tym kierunku!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Absolutnie nie,niech sie bardziej postarają, aby rodzice chcieli wysyłać swoje dzieci do ZSOiT w Kuźni, a nie do Rud czy do Nędzy wtedy nie będzie problemu.Zadajmy sobie pytanie dlaczego te dzieciaki nie kontynuują nauki u nas?co sprawia, że rodzic woli wydać na dojazdy? co zawsze wiąże się z kosztami i nie ma swojego dziecka blisko pod stałą kontrolą, gdzie zawsze może podejść.

  OdpowiedzUsuń
 4. Popieram juda. Postarajcie się bardziej o to aby ZSOiT miało lepszą opinię to i młodzież się znajdzie. Do eryk: Wziąłeś pod uwagę to że kiedyś młodzież była całkowicie inna, że czuła respekt do nauczyciela,a teraz robią z nauczycielem co chcą. Można sobie wyobrazić jak będzie dochodzić do wyłudzania pieniędzy od małolatów itp.

  OdpowiedzUsuń
 5. Od czasu gdy 'nowa szkoła' połączyła się z technikum placówka ta stacza się coraz bardziej.. Grono pedagogiczne się wykruszyło, pozostali niemal wyłącznie nauczyciele z zawodówki. Tam nie szło to połączyli dwie szkoły, tamta gwardia pozostała i teraz razem staczają się po równi pochyłej. Gratuluje! Jeszcze brakuje żeby dodali tam szkołę podstawową (która całkiem dobrze sobie radzi). Jestem pewna,że rodzice na to nie pozwolą.

  OdpowiedzUsuń
 6. No to fajnie, szkola ma byc tam gdzie jest! Bylam uczzelnica w kuzni ale musialam sie do niemiec wyniesc! I tesknie za kuznia :crying:

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam nadzieję że nigdy nie dojdzie do połączenia szkoły podstawowej z ZSOiT. Zastanówcie się co wtedy będzie z tymi dziećmi!!! A co było by wtedy z budynkiem szkoły podstawowej??? Będzie stała i niszczała jak szkoła koło stawów??? Młodzież która kończyła tą szkołę zamiast robić pracę dyplomową płacila kasę na wymianę okien w tym budynku, a teraz co??? Pieniądze kompletnie wywalone w błoto!!!

  OdpowiedzUsuń