20 kwietnia 2010

Wyścig kolarski Gracia-Orlova

Już 29 kwietnia rusza 24. edycja kobiecego wyścigu kolarskiego Gracia-Orlova. Po raz kolejny nasza gmina będzie gościć zawodniczki z całego świata. Kuźniański etap to jazda indywidualna na czas. Zawodniczki maja do pokonania 18-kilometrowy odcinek na trasie Kuźnia Raciborska - Rudy - Kuźnia Raciborska. Rywalizację będziemy mogli podziwiać już 1 maja od godziny 9.00 – wtedy właśnie na trasę wyruszy pierwsza uczestniczka.

W ubiegłym roku w całym wyścigu najlepsza okazała się Niemka Trixi Worrack. Zaś w kuźniańskiej czasówce najlepiej wypadła reprezentantka Stanów Zjednoczonych Amber Neben – Mistrzyni Świata w jeździe indywidualnej na czas z 2008 roku. Na 21. miejscu w klasyfikacji generalnej sklasyfikowana została Paulina Brzeźna, która podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie wywalczyła 8. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego.

Do tegorocznej edycji wyścigu zgłosiło się 19 teamów a na trasach będziemy mogli podziwiać zawodniczki z 19 krajów: Szwecji, Niemiec, Norwegii, Danii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Brazylii, Włoch, Francji, Meksyku, Czech, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Rosji, Słowenii, Holandii czy Austrii. Na starcie nie zabraknie reprezentantek naszego kraju.

W tegorocznej stawce nie brakuje utytułowanych zawodniczek. Z pewnością do takich można zaliczyć Marianne Vos z Holandii czy Szwedkę Susanne Ljungskog. Holenderka niejednokrotnie już gościła w naszym mieście. Jest to bardzo utytułowana i wszechstronna zawodniczka, która startuje zarówno w kolarstwie szosowym, torowym jak i przełajowym. Vos jest 4-krotną mistrzynią świata, jednak największym jej sukcesem jest złoty medal olimpijski zdobyty w Pekinie na torze w wyścigu punktowym. W tym roku zdążyła już zdobyć tytuł mistrzyni świata w wyścigu przełajowym. Ljungskog dwukrotnie zdobywała tytuł mistrzyni świata: w 2002 roku w belgijskim Zolder, a rok później okazała się najlepsza w Hamilton w Kanadzie. Szwedka 4-krotnie reprezentowała swój kraj na igrzyskach olimpijskich (1996, 2000, 2004, 2008). Ona także nie po raz pierwszy wystartuje w Gracia-Orlova. W 2005 roku zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i wygrała jeden etap.

Mateusz Martyniak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz