05 kwietnia 2024

XVIII-wieczny pomnik św. Jana Nepomucena poddany rewitalizacji [FILM]

Ufundowana w 1747 r. przez hr. von Sobecka, a wykonana z piaskowca figura św. Jana Nepomucena - czeskiego kaznodziei i męczennika, stojąca dziś na Placu Mickiewicza w Kuźni Raciborskiej została w ostatnich dniach poddana czyszczeniu i renowacji.

 

Rewitalizacja figury to jednak nie wszystko. Jak informuje w mediach społecznościowych kuźniański ratusz, docelowo ma być uporządkowany teren wokół samego pomnika poprzez nasadzenie nowej zieleni. Obecnie rośnie tam wysoka tuja, która - i tu pojawia się pytanie: powinna zostać czy też należałoby ją usunąć zastępując jednocześnie czymś nowym?

W związku z tym urząd - za pośrednictwem swojej strony internetowej - zwraca się do mieszkańców z prośbą i opinię w tym temacie. Sugestie można wpisywać pod postem na >>>Facebooku<<<.

Przypominamy jednocześnie, że kilka lat temu został zrealizowany film dokumentalny ukazujący tę figurę św. Jana Nepomucena oraz 11 innych, które znajdują się w różnych lokalizacjach Gminy Kuźnia Raciborska. Obejrzeć go można poniżej:

oprac. BK; fot. UM Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz