08 listopada 2022

Kuźniańska podstawówka uhonoruje powstańca śląskiego Karola Grzesika

11 listopada o godz. 12:00 (po zakończeniu Biegu Niepodległości) przed Szkołą Podstawową im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej odbędzie się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci poświęconego pochodzącemu z Siedlisk Karolowi Grzesikowi.


Karol Grzesik urodził się 30 maja 1890 r. w Siedliskach. Był polskim politykiem działającym na Górnym Śląsku, posłem na Sejm RP II i III kadencji, marszałkiem Sejmu Śląskiego IV kadencji i prezydentem Chorzowa. Ponadto był kapitanem rezerwy artylerii Wojska Polskiego. Zginął w maju 1940 r. w Kijowie, stając się tym samym jedną z kilkudziesięciu tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. 

Chcąc uhonorować tę niezwykłą postać, w czwartek, 10 listopada uczniowie kuźniańskiej podstawówki wezmą udział w apelu, która stanie się lekcją historii i patriotyzmu. Dzień później, w piątek, 11 listopada po zakończeniu Biegu Niepodległości (około godz. 12:00), wspólnie ze zwycięzcami biegu oraz harcerzami, przed budynkiem szkoły zostanie posadzony Dąb Pamięci Karola Grzesika.

- Serdecznie zapraszamy mieszkańców do udziału w uroczystości. Będzie festynowa grochówka i grillowane ziemniaki - informują organizatorzy w mediach społecznościowych.

oprac. BK; fot. Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz