24 listopada 2020

Remont kapliczki w Turzu zbliża się do końca

Trwają prace remontowe przy pochodzącej z I połowy XIX w. kapliczce domkowej z obrazami Jezusa Chrystusa i Matki Boskiej znajdującej się na skrzyżowaniu ulic Raciborskiej i Kościelnej w Turzu. 


Jak relacjonuje sołtys Marcelina Waśniowska, prace przy 200-letnim obiekcie przebiegają sprawnie. Zadaniem zajmuje się lokalna firma montażowo-remontowa Artura Wranika. 


Przypomnijmy, że remont kapliczki realizowany jest dzięki wsparciu mieszkańców, funduszu sołeckiego, gminy oraz lokalnych firm i sponsorów. Dawny blask kapliczka powinna zyskać do końca tego roku.


Budowa kapliczki datowana jest na pierwsze 25 lat XIX stulecia. Wybudowana została z cegły na planie prostokąta. Zwieńczona jest absydą w stylu klasycystycznym. Elewacje są otynkowane, z których frontowa, z wejściem, zwieńczona trójkątną ścianą szczytową, z umieszczonym w jej bruździe niewielkiej wielkości krzyżem, ta zaś podparta jest na dwóch masywnych kolumnach. Wewnątrz znajduje się sklepienie kolebkowo-krzyżowe, ołtarzyk z obrazami Jezusa Chrystusa i Matki Boskiej.

oprac. BK
fot. Gerard Depta i Roman Skarupa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz