24 kwietnia 2020

Wir pyłowy postawił na nogi kilka jednostek straży pożarnej

Kilka zastępów straży pożarnej pognało w czwartkowe popołudnie w kierunku lasu na pograniczu Kuźni Raciborskiej i Solarni. Powodem wezwania był ciemny dym widoczny z dostrzegalni. Po dotarciu na miejsce okazało się, że to wir pyłowy powstały na torfowisku.

Na miejsce, w którym dostrzeżono "dym" udały się jednostki z PSP w Raciborzu, a także kilka zastępów z terenu Gminy Kuźnia Raciborska: OSP Kuźnia Raciborska, OSP Ruda Kozielska, OSP Rudy, OSP Siedliska, OSP Budziska i OSP Turze. Do akcji włączono również samolot. Jak piszą ochotnicy z Kuźni, zdarzenie zakwalifikowano jako fałszywy alarm w dobrej wierze.


Z uwagi na brak opadów i wysuszone poszycie leśne strażacy wciąż apelują o rozwagę, ponieważ w takiej sytuacji nietrudno o pożar.


Od Redakcji: Wir pyłowy potocznie nazywane jest też diabełkiem pyłowym. Jest to stosunkowo niewielki wir powietrza, niezwiązany ze zjawiskami burzowymi, może być widoczny w postaci rotującej kolumny pyłu i odłamków. Występuje podczas słonecznej pogody, gdy powierzchnia ziemi mocno się nagrzewa, co doprowadza do wytworzenia się dużego gradientu pionowego temperatury w pobliżu powierzchni ziemi i związanej z nim konwekcji. Zazwyczaj zdarza się to na terenach pustynnych, stepach itp.

Fot. OSP Kuźnia Raciborska, OSP Budziska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz