06 marca 2020

Portal tylkokuznia.info ma 10 lat

Szanowni Czytelnicy! Drodzy Mieszkańcy Gminy Kuźnia Raciborska i okolic! 1 marca 2010 r. uruchomiony został portal tylkokuznia.info, którego celem było i nadal jest informowanie mieszkańców o tym, co dzieje się w mieście. Od tego czasu właśnie mija 10 lat.

Trochę historii

Pomysłodawcą założenia serwisu informacyjnego, na którym publikowane byłyby informacje z życia przede wszystkim miasta był Maciej Kozina. Powołanie do życia strony internetowej o Kuźni wynikało z funkcjonowania w regionie innych portali (głównie w Raciborzu), na którym też zamieszczane były informacje dotyczące naszego miasta. W ten sposób zrodziło się pytanie: Skoro o Kuźni pisano np. w Raciborzu, to dlaczego nie można pisać o Kuźni właśnie w Kuźni? I tak pomysł stopniowo zaczął przeradzać się w czyn. Wymyślono nazwę, opłacono serwer oraz domenę, a także wydrukowano małe ulotki informujące o powstaniu nowego portalu.

Początkowo treści publikowane na portalu miały dotyczyć wyłącznie Kuźni Raciborskiej, a tylko od czasu do czasu znajdować się tu miały materiały spoza miasta, ewentualnie spoza gminy. Życie jednak dość szybko zweryfikowało to założenie i na portalu zaczęły pojawiać się informacje z terenu całej gminy.


Redakcja


W "życie" portalu, który w założeniu miał być redagowany społecznie z początku zaangażowało się kilka osób, jednak obowiązki zawodowe zmusiły ich wnet do rezygnacji z redagowania strony.

Wkrótce jednak do współredagowania serwisu dołączył Jacek Gąska, doświadczony dziennikarz i radiowiec (ponad 10 lat przepracował w Radiu "Vanessa"). Z jego pomocą zaczęły powstawać bardziej profesjonalne materiały wideo z wydarzeń odbywających się na terenie gminy. Z kolei nad techniczną oprawą zaczął czuwać Piotr Parczewski, który w wyniku rozmaitych komplikacji "przeniósł" zawartość serwisu z dotychczasowego serwera na serwer Google'a (znany wszystkim Blogger). W takim składzie portal funkcjonuje do dziś.


Treści i komentarze

Przeniesienie zawartości portalu na inny serwer sprawiło, że część opublikowanych do tej pory artykułów zniknęła bezpowrotnie, a z tych, które udało się wówczas zachować pozostały jedynie tytuły. Podobnie rzecz ma się z dodawanymi wtedy do artykułów zdjęciami, które również dziś w opublikowanych materiałach się nie ukazują.

Wśród treści zamieszczanych na stronie znajdowały się głównie materiały dotyczące bieżących wydarzeń, ale także kultury, samorządu, edukacji, sportu, religii czy historii. Do tego dołączane były ogłoszenia i zapowiedzi rozmaitych wydarzeń.

W założeniu wszystkie zamieszczane treści były otwarte na komentarze internautów (stąd hasło: "Tu się dowiesz, tu wypowiesz", które wymyśliła Urszula Kozina). Ale jak to bywa w przypadku komentowania anonimowego (bo podpisywanie się tzw. nickiem to też anonim) bywały chwile, że kultura komentowania w internecie (tzw. netykieta) wykraczała poza dopuszczalne ramy, co zmuszało administratorów strony do usuwania niewłaściwych wpisów. Z czasem zmuszeni zostaliśmy podjąć decyzję o wyłączeniu możliwości dodawania komentarzy nie tylko na niekulturalne wpisy, ale pojawiający się w nich hejt. Dodatkowo ilość pojawiających się wpisów często była tak duża, że administratorzy z uwagi na swoje życie osobiste i zawodowe nie nadążali z przeglądaniem komentarzy. To zdecydowało o całkowitym wyłączeniu komentarzy na portalu.

Taka sytuacja nie trwała jednak długo, bowiem po pewnym czasie dzięki pomocy Piotra Parczewskiego uruchomiono możliwość komentowania poprzez konto Google'a (by dodać komentarz, należało posiadać już nie do końca anonimowe konto na tej popularnej platformie). Do tego doszedł profil portalu na Facebooku, gdzie udostępniane treści komentować może niemal każdy użytkownik tego serwisu pod własnym imieniem i nazwiskiem.

Nie każdy ma jednak konto na Facebooku. Stąd też po pewnym czasie na portalu została uruchomiona opcja dodawania komentarz poprzez usługę hostingową komentarzy blogowych - Disqus.


Portal dziś

Z uwagi na to, że grono osób redagujących stronę (która - podkreślmy - funkcjonuje społecznie) jest niewielkie, a każdy ma swoje życie osobiste i zawodowe, nie jesteśmy w stanie publikować na portalu wszystkiego, co dzieje się w gminie. Z pomocą przychodzą nam jednak mieszkańcy poszczególnych sołectw czy pracownicy instytucji, którzy nadsyłają nam informacje z wydarzeń, które miały miejsce w gminie, za co serdecznie im dziękujemy. Bez nich strona na pewno nie byłaby taką, jaka jest.

Od niemal dwóch lat "przedłużeniem" portalu jest kwartalnik pt. "Echo Gminy Kuźnia Raciborska", którego redaktorem naczelnym jest Ireneusz Wojcieski, a wydawany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Kwartalnik oparty jest częściowo na treściach zamieszczanych wcześniej na portalu, choć znajdują się tam również wiadomości, których w naszym serwisie nie publikowaliśmy. Celem gazety jest przede wszystkim dotarcie do mieszkańców, którzy na co dzień z internetu nie korzystają.

Statystyki

Na koniec prezentujemy trochę liczb, które pokazują mijające dziesięciolecie w pigułce:

- 26 lutego 2010 - pojawiła się informacja o uruchomieniu portalu z dniem 1 marca;
- 11 marca 2010 - pierwszy zachowany artykuł (choć bez zdjęć, o czym była mowa wyżej);
- Od chwili powstania portalu, na stronie pojawiło się niemal 3700 artykułów;
- Łączna liczba wyświetleń strony: 2 429 920 (co daje średnio ponad 500 wyświetleń dziennie).

Najpoczytniejsze artykuły:

1. Kapitan żeglugi wielkiej nowym burmistrzem Kuźni Raciborskiej (17.11.2014) - 6580 wyświetleń;
2. Justyna Mikunda wzięła udział w eliminacjach do "Mam talent" (22.06.2014) - 5691 wyświetleń;
3. Znamy skład Rady Miejskiej VII kadencji (17.11.2014) - 4690 wyświetleń.

Liczba wyświetleń według kraju (według stanu na 29 lutego 2020):

- Polska: 1 873 609;
- Niemcy: 255 602;
- Stany Zjednoczone: 73 875;
- Wielka Brytania: 30 919;
- Ukraina: 25 142;
- Francja: 24 438;
- Holandia: 24 142;
- Rosja: 17 213;
- Austria: 4 367;
- Nigeria: 3558.

Poza samą stroną, wypada też wspomnieć o kanale na YouTube, na którym od samego początku zamieszczamy materiały wideo.

Do dziś zrealizowaliśmy i opublikowaliśmy na naszym kanale 550 filmów (pierwszy materiał ukazał się 21.03.2010):

- Od 5 marca 2010 kanał uzyskał 534 746 wyświetleń;
- Mamy 426 subskrybentów;
- Oglądani jesteśmy w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz w USA.

Do najpopularniejszych materiałów zamieszczonych w serwisie należą:

1. Marcin "Różal" Różalski specjalnym gościem MOW Kuźnia Raciborska (5 marca 2017) - 69 880 wyświetleń;
2. Na planie "Zimnej wojny" w reż. Pawła Pawlikowskiego (31 lipca 2017) - 57 340 wyświetleń;
3. Test ciężkiego wozu strażackiego marki Tatra (3 października 2016) - 48 855 wyświetleń.

A także dziesiątki innych, których nie sposób teraz wymienić. Warto jeszcze wspomnieć, że w ciągu 10 lat wśród materiałów wideo znalazły się wywiady z kabaretami (dwukrotnie z Kabaretem Młodych Panów, Łowcy.B, a ostatnio z byłym członkiem tegoż kabaretu, a dziś stand-uperem Bartoszem Gajdą), relacje z koncertów, które odbywały się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz na stadionie miejskim (m. in. Sarsa, Liber, Antek Smykiewicz, Power Play, Lanberry, Video) z okazji zakończenia lata, informacje samorządowe, sportowe czy z zakresu edukacji. Sprawowaliśmy także patronat medialny nad wieloma imprezami i wydarzeniami.

Czy to było dobre 10 lat? Nie jesteśmy doskonali, ale staramy się na tyle, ile to możliwe, by mieszkańcy naszej Gminy mieli dostęp do bieżących wydarzeń. Resztę pozostawiamy Czytelnikom-Mieszkańcom naszej Gminy i nie tylko.

Dziękujemy za to, że jesteście z nami!

Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz