29 maja 2019

Stowarzyszenie "Kuźnia Przyszłości" i Kuźnia Kultury zapraszają na Kuźniańską Noc Świętojańską

Warsztaty florystyczne, a także konkursy i quiz związany z obrzędowością, tradycją i lokalnymi zwyczajami związanymi z nocą świętojańską - tak w skrócie przedstawiać się będzie Kuźniańska Noc Świętojańska, która odbędzie się 22 czerwca na Placu Zwycięstwa.


Noc Świętojańska zorganizowana w ramach projektu "Noc świętojańska jako powrót do lokalnych tradycji" przez Stowarzyszenie "Kuźnia Przyszłości" będzie imprezą o charakterze integracyjnym, okazją do wspólnej zabawy, ale co najważniejsze - będzie to wydarzenie, które przyczyni się do poznania własnych korzeni, dziedzictwa kulturowego, by ocalić od zapomnienia stare zwyczaje, pieśni i podania.

Projekt jest współfinansowany z PROW 2014-2020.

Przygotowania do nocy świętojańskiej rozpoczną się od warsztatów florystycznych zorganizowanych dla 15 mieszkańców miasta Kuźnia Raciborska. W ramach wydarzenia odbędą się trzy spotkania warsztatowe, na których uczestnicy zaznajomią się z tematyką: teoria barw i kompozycji, florystyczne zasady kompozycyjne, narzędzia florysty - materiałoznawstwo, materiał roślinny, sztuka układania kwiatów w naczyniach, dekoracje stołów.


O samych warsztatach, które swoją formą i celowością będą zwiastować nadejście Nocy Świętojańskiej, będziemy informować poprzez plakaty oraz roznoszone ulotki, które z pewnością dotrą do każdego mieszkańca. Powstanie lista warsztatowa dla pierwszych 15 zgłoszonych osób. Podsumowaniem działań warsztatowych będzie wykonanie kompozycji kwiatowej zdobiącej Plac Zwycięstwa podczas Nocy Świętojańskiej, która odbędzie się 22 czerwca 2019. Osoby przeszkolone warsztatowo, jako świtezianki podczas imprezy będą odpowiedzialne za prowadzenie warsztatów dla dzieci oraz zgromadzonych gości: wicie wianków oraz tworzenia drobnych kompozycji kwiatów polnych i ziół. Ich zadaniem będzie również udekorowanie miejsca imprezy, w sposób zharmonizowany z całą koncepcją Nocy Świętojańskiej: biel, kwiaty, zioła, wianki, ogień i woda. Co świetnie wpisze się w program nocy świętojańskiej, który rozpoczniemy późnym popołudniem od animacji dla dzieci i to właśnie tu, jako jeden z głównych punktów będą przygotowane stoiska warsztatowe z kwiatami, ziołami oraz wiankami.

Stowarzyszenie zorganizuje również konkursy i quiz wiedzy związany z obrzędowością, tradycją i lokalnymi zwyczajami związanymi z nocą świętojańską. Na scenie amfiteatru umiejscowionego na dolnej płycie Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej, nad zakolem rzeki Rudy, zabrzmi muzyka z nutą pieśni ludowych w wykonaniu wokalistów Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, na finał zagra zespół Chwila Nieuwagi. Nie zabraknie również tradycyjnego poszukiwania kwiatu paproci, kwitnącego w tę jedną noc w roku.

Podczas imprezy nastąpi wręczenie dyplomów oraz podsumowanie warsztatów florystycznych. Finalnie imprezę zamknie barwny korowód kwiatowy, w towarzystwie zapalonych pochodni, zakończony rzucaniem wianków do rzeki Rudy przez dziewczyny ubrane w białe stroje. W tle dźwięki muzyki, wokół przyroda, zioła i kwiaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz