11 marca 2019

"Sen nocy letniej" Szekspira zagości na scenie rudzkiego amfiteatru

5 kwietnia w amfiteatrze "Buk" w Rudach (który stanowił tło wydarzeń do obsypanego nagrodami filmu pt. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego) odbędzie się niezwykłe wydarzenie: premiera spektaklu "Sen nocy letniej" opartego na komedii Williama Szekspira. Szczegóły na temat tego niezwykłego projektu poniżej.


Projekt "Rudy plays Shakespeare" nie ma sobie podobnych w skali kraju. Społeczność wiejskiej gminy, wraz z osobami zaprzyjaźnionymi z gmin ościennych - Knurowa, Gliwic, Rybnika, Żor - czynnie włączyła się w działanie, najpierw wybierając, a potem wspierając stworzenie i wystawienie jednej ze sztuk Williama Szekspira.


"Sen nocy letniej" nie jest wyborem przypadkowym. Już wiele miesięcy temu rudzanie wybierali w plebiscycie spośród 9 tytułów. Nieco zaskakujące, ale i inspirujące jest to, że w ostrej konkurencji odpadły takie czarne konie jak "Romeo i Julia" czy "Makbet".


Całe przedsięwzięcie doskonale wpisuje się w ideę utworzenia w Rudach Europejskiego Centrum Doświadczania Teatru. Będzie to uwieńczenie trwającego już ponad dwie dekady procesu poszukiwania formuły teatru otwartego, prowadzonego przez Teatr Nowej Sztuki. Teatr powinien być doświadczeniem zbiorowym, nieelitarnym z założenia. Powinien jednoczyć zarówno widzów jak i twórców, niwelować granice między nimi.


Teatr doświadczany, to teatr in statu nascendi, wymyślany, podnoszony i uprawiany wspólnie na każdym etapie. To ciągłe uświadamianie sobie i doskonalanie własnego ciała, głosu, energii, pojmowanych jako instrumenty bycia w przestrzeni, zarówno tej społecznej, jak i fizycznej. Teatr doświadczany, to teatr wyprowadzany z różnorakich doświadczeń kulturowych, wzbogacany kodami kulturowymi powstałymi na przestrzeni dziejów, to teatr, który będzie instrumentem wspólnych międzynarodowych poszukiwań, dla których amfiteatr w środku rudzkich lasów będzie miejscem wprost wymarzonym.


Rudzki "Sen nocy letniej" z całą pewnością nie będzie kanoniczną wersją dramatu wielkiego Williama, czy też otwartą erudycyjną polemiką z jakąś formułą jego pojmowania. To rzeczywisty, improwizowany i spontaniczny eksperyment, mający odpowiedzieć na pytanie o granice między zabawą a sztuką, między teatrem "zawodowym" a "amatorskim". W zasadzie nikt chętny do spróbowania własnych sił nie został odprawiony.


Stąd aktorzy, przygotowując się do roli, częstokroć zmagali się z indywidualnymi problemami, czy to z dykcją, czy z ruchem, czy wreszcie pożerającą energię tremą. Z sukcesem. Mieszany - zawodowo-amatorski - zespół stanął przed niełatwym zadaniem przebrnięcia przez skomplikowany tekst, najeżony mitologicznymi odniesieniami i napisany mocno archaiczną polszczyzną Koźmiana. Mimo niedoskonałości, właśnie to tłumaczenie zostało wybrane przez reżysera. Dodatkowym utrudnieniem są zapewne zadania aktorskie, postawione przed zespołem, które są nowatorskie w stosunku do tradycji inscenizacyjnych.


Oberon i Tytania - grani przez dwie aktorki, wymieniające się osobowościami, trupa aktorska grana, a w zasadzie animowana przez jednego aktora, jedna Rusałka, jako "przedstawicielka" świata fantastycznego, Hermia grana przez mężczyznę i Lizander przez kobietę. To dodatkowe zadania formalne, mające nieco zmienić charakter całości, która mimo tego dość wiernie podąża za duchem dramatu.


Zapowiada się niezwykły wiosenny wieczór. Zapraszamy do Rud, do Amfiteatru Buk już 5 kwietnia o godzinie 19. Wtedy to odbędzie się premiera "Snu nocy letniej", a w zasadzie jego pierwszego zinterpretowania przez wrażliwość zespołu. Będzie to podstawa do dalszej pracy nad spektaklem. Z elementów, które się nie sprawdzą, reżyser zrezygnuje i zapewne doda wiele nowych. W zamyśle, rudzki "Sen nocy letniej" ma stać się pełnowartościowym spektaklem, będącym w stałym repertuarze ECDT. Publiczności, która przybędzie 5 kwietnia, dana będzie okazja oglądania ewolucji spektaklu, co jest możliwością bardzo rzadką.

Do zobaczenia!


Projekt Rudy plays Shakespeare "Sen nocy letniej"

Reżyseria - Dariusz Jezierski

Występują:

Magdalena Gogół, Agata Klimek, Jolanta Sobik-Szymura, Anna Maksym, Agata Środa, Katarzyna Sowińska, Arkadiusz Bizok, Patryk Strojeswski, Krzysztof Surma, Damian Krzyśka, Robert Pietrzela, Jakub Łasut.


Premiera: 5 kwietnia 2019 godzina 19:00
Amfiteatr Buk, Rudy; ul. Brzozowa 37


Bilety w cenie 30 zł do kupienia przez amfiteatr.buk@gmail.com

Materiał nadesłany / Amfiteatr "Buk" Rudy
Fot. Krzysztof Surma i Magdalena Gogół

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz