18 grudnia 2018

Jankowiczanie wreszcie w zasięgu T-Mobile i Orange

Po wieloletnich staraniach sołtysa Jankowic, śp. Henryka Machnika i burmistrza Pawła Machy w Jankowicach działa już maszt telefonii komórkowej. Tym samym od grudnia 2018 r. mieszkańcy Jankowic przestali mieć problemy z wykonywaniem połączeń telefonicznych.Starania o postawienie masztu trwały kilka lat, ale przez zaangażowanie i determinacje władz gminy i sołectwa masz został oddany do użytku.


Tak na ten temat pisał śp. Henryk Machnik w poście datowanym 27 marca br.:

"O zasięgu telefonii komórkowej w Jankowicach można powiedzieć wszystko tylko nie to, że takowy powszechnie występuje. Oczywiście z niewielkimi wyjątkami. Gdzieś przy oknie, może na wzniesieniu. Taka sama sytuacja występuje w pobliskich miejscowościach. Zwłaszcza tych na południe od Jankowic. Problemy z zasięgiem ma część mieszkańców Górek Śląskich, Bogunic czy Adamowic.

Dlatego samorząd Jankowic od lat starał się o zmianę tej mało komfortowej sytuacji. Sołtys słał kolejne pisma do gminy, gmina do operatorów. Inwestycja jest nieuzasadniona ekonomicznie - tak mniej więcej brzmiały odpowiedzi. W końcu jednak pozytywnie do monitów o budowę stacji bazowej w Jankowicach ustosunkowała się sieć ERA GSM (od 2011 T-Mobile). Operator wskazał działkę, którą był zainteresowany, ale tu z kolei występowały problemy własnościowe. Na szczęście szybko się z nimi uporano i operator przystąpił do procedur związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jankowicka stacja bazowa miała powstać w roku 2008.


Niestety w ostatnim momencie ze względu na światowy kryzys finansowy niedoszły inwestor zredukował ilość planowanych inwestycji. Budowa nie doszła do skutku. Temat ożył w roku ubiegłym. T-Mobile otrzymał wszelkie niezbędne zgody do budowy stacji bazowej w Jankowicach, która powinna zlikwidować wszystkie tak zwane "czarne dziury" w całej okolicy. W ubiegłym tygodniu wykarczowano już teren pod budowę. Trwają prace geodezyjne. Według wstępnych prognoz budowa stacji bazowej przy sprzyjającej aurze powinna zostać zakończona w połowie maja bieżącego roku.
 

Abonenci sieci T-Mobile skorzystają z tej inwestycji na pewno. Trudno na razie powiedzieć, co z resztą. Bardzo dużą szansę na normalny zasięg w tej okolicy będą mieli też abonenci sieci Orange ze względu na podpisaną w lipcu 2011 roku umowę pomiędzy obydwoma operatorami o współwykorzystywaniu swoich radiowych sieci dostępowych".

oprac. BK
fot. Jankowice Rudzkie - Rodenbach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz