27 listopada 2018

Z dziejów rodziny Schoenawa, czyli o XIX-wiecznych przedsiębiorcach z Kuźni

W piątek, 23 listopada, w MOKSiR w Kuźni Raciborskiej odbyło się spotkanie integracyjne zorganizowane przez DFK Kuźnia Raciborska (Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego) połączone z wykładem na temat: "Znaczenie rodziny Schoenawa w historii Kuźni Raciborskiej".


Wykład wygłosił mgr Marcin Gałuszka-Biernacki, członek zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej koło w Kuźni Raciborskiej. W czasie spotkania wielokrotnie podkreślano zasługi założyciela "Hoffnungshütte" (Huta "Nadzieja") Antona Schoenawy jego ogromną pomoc w rozwoju miejscowości oraz filantropii, jaką otrzymali mieszkańcy naszej miejscowości w latach 1845-1888.

 Dom (tzw. Stamhaus), w którym mieszkał A. Schoenawa

Działalność rodziny Schoenawa przyczyniła się m. in. do:

- budowy kościoła katolickiego pw. św Marii Magdaleny,
- budowy szkoły,
- łaźni fabrycznych,
- budowy kościoła ewangelickiego.

To dzięki działalności i mądrości tej rodziny sprowadzono do Kuźni Raciborskiej pierwszego lekarza, aptekarza, poszerzano ofertę kulturalną (kręgielnia, teatr).

 Anton Magnus Schoenawa (1810-1888)

Niestety lata przedwojenne, problemy rodzinne (szybka śmierć synów Antona Schoenawy) i ogromny kryzys gospodarczy, a następnie skutki konferencji w Jałcie i przesuniecie granic zmusiły członków rodziny Schoenawa do opuszczenia ukochanej Kuźni Raciborskiej na zawsze.

Na parafialnym cmentarzu spoczywają założyciele nowoczesnego przemysłu metalurgicznego naszego miasta, a Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej koło w Kuźni Raciborskiej od 13 lat kwestuje w pierwsze dni listopada i zbiera środki finansowe na remont zabytków architektury cmentarnej. Ostatnie kwesty przeznaczone są na remont nagrobka założyciela "Hoffnungshütte".

 Zabudowania Hoffnungshütte (Huty "Nadzieja")

Od 2005 roku udało zebrać się łącznie 55.741,13 zł i wyremontować częściowo lub w całości 10 nagrobków.

Podczas 13 kwest, jakie odbyły się przed cmentarzem w Kuźni Raciborskiej, członkowie DFK w Kuźni Raciborskiej w miarę możliwości włączali się w zbiórkę środków na rzecz ratowania zabytków architektury cmentarnej w Kuźni Raciborskiej.

Załoga Hoffnungshütte (Huty "Nadzieja")

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu ze środków vdg. związków Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Źródło: Gmina Kuźnia z Dobrą Energią
Fot.: Arch. TMZR Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz