10 lutego 2018

Trzy remizy OSP z nowymi generatorami prądu

Od 6 lutego strażackie remizy w Jankowicach, Rudzie Kozielskiej i Turzu są w posiadaniu nowych, spalinowych generatorów prądu o mocy 10 KW. Ich zadaniem będzie zapewnienie normalnej działalności obiektów użyteczności publicznej w przypadku długotrwałych przerw w dostawie energii elektrycznej.


Pomysł zakupu nowych, a zarazem wydajniejszych urządzeń przedstawił po ubiegłorocznej nawałnicy władzom gminy sołtys Jankowic Henryk Machnik. Inicjatywa spotkała się z przychylnością burmistrza, który jednocześnie zapowiedział, że każdemu samorządowi wiejskiemu, który będzie chciał taki sprzęt zakupić dofinansuje go w wysokości 50 % wszystkich kosztów. Ostatecznie na nabycie generatora zdecydowały się Jankowice, Turze i Ruda Kozielska, a tematem sprowadzenia optymalnych rządzeń zajmował się radny Ernest Drazik z Rudy Kozielskiej.


Zakupione generatory mają być wykorzystywane w czasie działań kryzysowych. Generalnie chodzi o to, by w każdej miejscowości było miejsce, w którym będzie łączność ze światem, będą działały telefony, systemy ostrzegawcze i systemy alarmowe (np. syrena OSP), oświetlenie, zaś mieszkańcy będą mieli dostęp do wszelkich potrzebnych informacji, a nawet możliwość awaryjnego naładowania tam swoich telefonów komórkowych.


Zimową porą agregat zapewni możliwość ciągłości ogrzewania obiektów (w tym remiz OSP), które bez prądu nie działają ze względu na pompkę i elektryczny podajnik. Zakup tak wydajnego generatora nieporównywalnego do tych, którymi obecnie dysponowały jednostki OSP umożliwia również działania w terenie pozbawionym sieci elektrycznej z użyciem urządzeń dużej mocy w różnych nietypowych sytuacjach.


Generatory zostaną przekazane pod opiekę Ochotniczych Straży Pożarnych w każdej z tych trzech miejscowości i podłączone do sieci. Nowoczesne agregaty włączają się bowiem samoczynnie kilkanaście sekund po wyłączeniu prądu i samoczynnie wyłączają po przywróceniu zasilania. Koszt zakupu każdego z trzech generatorów to kwota pięciu tysięcy złotych, z czego połowę sfinansowały samorządy z funduszu sołeckiego, a druga połowa pochodziła z dofinansowania gminy.

h.mac
oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz