07 grudnia 2016

Przeciw rakowi - ponad granicami, czyli "Movember" po polsku i czesku

Zakończył się listopad - czas, w którym od kilku lat propaguje się profilaktykę i leczenie męskich nowotworów. Za nami dwie duże akcje prozdrowotne i przełamanie tabu...
Nauczyciele z Kuźni Raciborskiej i miasta Odry wystąpili w roli ambasadorów Fundacji Movember już drugi raz. Mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami miast, licytacja pamiątek sportowych, propagowanie męskich badań i zdrowego stylu życia. Wszystko pod znakiem wąsa - trochę na wesoło, jednak w jakże szczytnym celu. Wylicytowano na walkę z rakiem prostaty i rakiem jąder gadżety za ponad tysiąc złotych. Pozwoli to na zakup testów PSA. Proste badanie krwi pozwala zmierzyć stężenie PSA, co ułatwia wykrycie wczesnego raka prostaty. W ramach akcji w Kuźni Raciborskie i mieście Odry rozdano materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki leczenia męskich nowotworów dla ponad tysiąca mężczyzn. Umożliwiono wykonanie testów PSA i  poziomu cukru.


O zakończonej akcji opowiada Wojciech Gdesz:

Były listopadowe wąsy, zostaliśmy ambasadorami akcji "Movember", zachęcaliśmy do męskich badań, wsparliśmy walkę z męskim rakiem finansowo. Po kuźniańskiej odsłonie akcji zorganizowaliśmy bliźniaczą akcje u naszych przyjaciół w Republice Czeskiej, w mieście Odry na Morawach - Walka z rakiem ponad granicami.


Przez zachęcanie mężczyzn do uczestnictwa w akcji, mieliśmy nadzieję osiągnąć wzrost liczby wczesnych wykryć oraz efektywnych kuracji raka. Profilaktyczne badania męskich narządów intymnych to pierwszy krok do wczesnego wykrycia raka, co może uratować życie, bez żadnego uszczerbku na zdrowiu i obniżenia męskiej sprawności fizycznej. Trochę każdy wstydzi się mówić o tym problemie, dotyczy przecież seksualnej sfery życia człowieka. Za tę akcję chciałbym bardzo podziękować moim kolegom z obu stron granicy. O wszystkim trzeba rozmawiać - byle skutecznie i w - powiedzmy, artystycznej formie. Myślę, że nauczycie to potrafią.


Kuźniański "movembrowy team" wystąpił w składzie: Adam Marek, Wojciech Brakowiecki, Marcin Janus, Tomasz Jabłonka, Radosław Kasprzyk, Jacek Gąska, Wojciech Gdesz.


Impreza odbyła się pod patronatem Fundacji Movember, Starosty Miasta Odry oraz Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz