08 grudnia 2015

Wieczór filmowy w Kuźni Kultury: Historia pomnika Matki Polki w Raciborzu

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej zaprasza w piątek, 11 grudnia na godz. 18:30 na I spotkanie z cyklu: Wieczór filmowy w Kuźni Kultury. Gościem będzie raciborski dokumentalista Adrian Szczypiński. W trakcie spotkania zaprezentowany zostanie film pt. "Matka Polka".Adrian Szczypiński jest raciborzaninem. Na co dzień pracuje w Raciborskiej Telewizji Kablowej jako montażysta (pracę zaczynał jako operator kamery). Prywatnie zajmuje się realizacją filmów związanych z miejscem zamieszkania. Zaczynał od montowania kilkuminutowych filmów, by od 2011 r. zacząć realizować długometrażowe produkcje. W jego dorobku są takie filmy, jak: "Gloria / Bałtyk. Historia najstarszego kina w Raciborzu" (2012), "Dzieje kościoła św. Mikołaja" (2012), "Z biegiem Psinki. Historia najstarszego akweduktu na ziemiach polskich" (2013), "Matka Polka" (2014) i "Dzieje kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa" (2015).


"Matka Polka" to opowieść o historii najsłynniejszego raciborskiego monumentu, odsłoniętego 14 lipca 1973 roku. Dzieje pomnika Matki Polki zostały przedstawione na tle powojennej historii Raciborza, przede wszystkim PRL-owskich przemian urbanistycznych okolic pomnika, czyli Placu Mostowego i ul. Odrzańskiej, gdzie usunięto całą przedwojenną zabudowę, i nadano tej części miasta nowy charakter. Dzięki unikalnym, często nigdy niepublikowanym wcześniej archiwalnym fotografiom, widzowie dokładnie poznają historię pomnika, od pierwszych planów, poprzez kolejne wersje, aż do dnia odsłonięcia.


Prezentacja filmu pt. "Matka Polka" odbędzie się w piątek, 11 grudnia 2015 r. o godz. 18:30 w MOKSiR na sali widowiskowej. Wstęp wolny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz